Microsoft Build 2018: Cortana porozmawia z Alexą

Podczas konferencji kilkakrotnie można było zobaczyć jak pracownicy i programiści Microsoftu korzystali z produktów Apple czy oprogramowania open-source. Microsoft zapowiedział m.in. współpracę z Amazonem nad zintegrowaniem asystentów głosowych obu firm – Cortany i Alexy. Podczas rozmowy z Cortaną będziemy mogli ją poprosić o połączenie z Alexą. Pomysł jest na pewno godny uwagi, ponieważ zwiększy liczbę dostępnych funkcji. Moje wątpliwości jednak budzi sposób w jaki będziemy korzystać z obu asystentów jednocześnie. Użytkownik musi wiedzieć, który asystent za co odpowiada, co może być uciążliwe. Jednak całkiem możliwe, że w przyszłości ten problem zniknie i zunifikowany cyfrowy asystent będzie automatycznie uruchamiał odpowiednie funkcje.
Microsoft Build 2018: Cortana porozmawia z Alexą

Prezes Microsoftu Satya Nadella otworzył konferencję programistyczną Build 2018 (fot. Microsoft)

Nowe podejście koncernu z Redmond w stosunku do produktów konkurencji widać też w nowej funkcji Visual Studio o nazwie Live Share, która jest dostępna już od dziś. W Visual Studio programiści będą mogli wspólnie edytować, a nawet debugować kod. Funkcja jest podobna do tej znanej z edytorów tekstu używanych w trybie współdzielonym online. W czasie rzeczywistym kilka osób może nanosić wspólnie poprawki na kod źródłowy niezależnie od systemu operacyjnego ani języka programowania w jakim tworzony jest program.

Platforma Azure działa na wszystkich kontynentach (graf. Microsoft)

Ze względu na to, że aplikacje budowane są coraz częściej dla użytkowników z całego świata, istnieje problem związany z opóźnieniami. Serwery usługi Azure są rozmieszczone na wszystkich kontynentach, co pozwala znacząco przyspieszyć działanie programów. Microsoft rozwija też własną bazę NoSQL o nazwie Cosmos DB. Dzięki tym rozwiązaniom użytkownicy znajdujący się tysiące kilometrów od siebie mogą komunikować się w czasie rzeczywistym bez znaczących opóźnień.

Cortana potrafi sporządzać notatki z konferencji głosowych (fot. Microsoft)

Microsoft od dawna inwestuje też w rozwój sztucznej inteligencji. Wraz z firmą Jabil tworzy platformę sprzętową o nazwie Project Brainwave przeznaczoną specjalnie dla zadań SI. Można na niej korzystać nie tylko z biblioteki programistycznej Microsoftu Cognitive Toolkit, ale również chociażby z Tensorflow Google, a w przyszłości także innych frameworków AI dostępnych na rynku. | CHIP