Microsoft wykorzysta algorytmy kwantowe i VR w medycynie

Microsoft współpracuje z Uniwersytetem Case Western Reserve, którego naukowcy specjalizują się w rezonansie magnetycznym. Opracowali m.in. nową metodę zbierania i analizy danych, z którą jednak tradycyjne komputery nie są w stanie poradzić. Dziś często dane zbierane ze skanerów obarczone są błędami związanymi chociażby z często niezauważalnymi na pierwszy rzut oka ruchami głowy pacjenta. Algorytmy, a w przyszłości także i komputery kwantowe pomogą szybciej tworzyć pozbawiony błędów obraz z rezonansu i w efekcie wcześnie wykrywać guzy mózgu.
Microsoft wykorzysta algorytmy kwantowe i VR w medycynie

Przedstawione po lewej obrazy z rezonansu zbierane w tradycyjny sposób obarczone są błędami, algorytmy kwantowe – po prawej – pomagają je korygować (graf. Uniwersytet Case Western Reserve)

W normalnym badaniu, elektromagnetyczny skaner wykonuje serię stałych pomiarów. Natomiast w wyniku metody nazwanej “elektromagnetycznym odciskiem palca” powstaje jeden obraz. Niestety, tradycyjne algorytmy nie są w stanie odpowiednio precyzyjnie i w sensownym czasie skalibrować skanera MRI. Za to jest to idealne zadanie dla komputerów kwantowych. Na razie naukowcy będą pracować jedynie na modelach algorytmów kwantowych. Wykorzystają m.in. język programowania Q#, który pozwala uruchamiać obliczenia kwantowe na tradycyjnych komputerach.

https://youtu.be/doNNClTTYwE

Bardzo jednak możliwe, że w niedalekiej przyszłości do takich zastosowań zostaną wykorzystane prawdziwe komputery kwantowe, wyposażone w procesory takie jak zaprezentowany na początku roku na Consumer Electronics Show w Las vegas 50-kubitowy komputer IBM. | CHIP