Pamięci DDR5-4400 już są

Mamy dwie informacje. Dobrą i złą. Dobra: DDR5 już są i działają. Zła: na ich pojawienie się w komputerach zaczekamy jeszcze długo. JEDEC wciąż nie przyjęło ostatecznej specyfikacji na ten rodzaj pamięci RAM. Chociaż ma to nastąpić latem, to już teraz producenci układów RAM zaczynają przygotowywać gotowe moduły. Te mają jednak charakter prototypowy. Ostatnio dwie firmy: Cadence i Micron razem opracowały moduł DDR5-4400.
Pamięci DDR5-4400 już są

Nowe pamięci DDR5 to na tę chwilę prototyp. Minie sporo czasu nim zobaczymy je w działaniu w naszych komputerach (fot. Guru3D)

Nowe pamięci DDR5 mają w założeniu być szybsze i bardziej energooszczędne niż obecnie stosowane moduły DDR4. Pokazane moduły będące efektem współpracy Microna i Cadence korzystają z 8-gigabitowych układów DRAM DDR5 produkowanych w procesie technologicznym 7 nm w zakładach TSMC (firma ta poczynia sobie ostatnio bardzo śmiało w branży produkcji półprzewodników). Zasilane są napięciem 1,1 V (1,2 V w przypadku DDR4). Częstotliwość efektywna jest wprawdzie wysoka, bo wynosi 4400 MHz, ale opóźnienia CAS wynoszą aż 42. To budzi pytanie o realną wydajność modułów. Cadence dla nowych pamięci stworzyło kontroler DDR5 oraz układ PHY.

[banner slot=”text”]

Podstawowym zyskiem z zastosowania nowych modułów DDR5, przynajmniej na początku, będzie pojemność. Dzięki tworzeniu tzw. stosów, producentom będzie łatwiej zbudować kości 16 czy nawet 32-gigabajtowe. Jak podaje Cadence, DDR5-4400 będzie prawdopodobnie standardem wyjściowym dla DDR5, a możliwości samych modułów sięgną z czasem DDR5-6400.

Na znaczny udział DDR5 w rynku pamięci przyjdzie zaczekać przynajmniej cztery lata (fot. cadence)

Jednocześnie szansa na to, że działające moduły DDR5 zobaczymy w naszych komputerach niedługo jest raczej marna. Prawdopodobnie najpierw trafią one (w wersjach z ECC) do serwerów. Według danych Cadence ma to nastąpić w przyszłym roku. W produktach konsumenckich nastąpi to przynajmniej rok później. Tym samym pamięci DDR4, wprowadzone w 2014 roku, czeka jeszcze długi żywot. | CHIP