Pyrkon 2018: nasz przewodnik po blokach tematycznych

Pyrko rozrósł się niesamowicie, najłatwiej więc poruszać się po nim korzystając z mobilnej aplikacji Eventory (Android, iOS), zawierającej program całego festiwalu. Dzięki niej łatwo zorientować się w harmonogramie wydarzeń, przefiltrować informacje według bloków tematycznych lub zaplanować odwiedziny w różnych miejscach, wybierając konkretne godziny. Aby ułatwić wam decyzje, przygotowaliśmy krótki przewodnik po tych miejscach, których na Pyrkonie po prostu ominąć nie można.
Pyrkon 2018: nasz przewodnik po blokach tematycznych

Blok Literacki

Miejsce, które gromadzi moli książkowych lubujących się głównie w beletrystyce fantasy i SF. To tutaj spotkasz wielu znamienitych pisarzy, którzy chętnie uścisną ci dłoń i złożą autograf, a także wydawców, którzy często prezentują przedpremierowe pozycje. To także wiele godzin prelekcji i paneli dyskusyjnych. W tym roku na ciekawy wykład zaprasza sam Graham Masterton, który postara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego w ogóle straszyć ludzi? Fani sagi o Enderze będą mogli zapytać o cokolwiek Orsona Scotta Carda, a Jakub Ćwiek opowie o tym, jak znaleźć pieniądze i czas na spełnianie swoich marzeń.

Graham Masteron ponownie zawita na Pyrkonie (fot. Youtube.com)

Do tego zorganizowane zostały liczne warsztaty pisarskie, dla próbujących swych sił w literaturze. Wśród tegorocznych gości znajdują się m.in. Maja Lidia Kossakowska,  Jarosław Grzędowicz, Andrzej Pilipiuk, Alwyn Hamilton, Marcin Mortka, Marta Kisiel, Michał Cholewa i Krzysztof Piskorski.

Blok Komiksowy

Za sprawą internetowych memów i portali społecznościowych literatura obrazkowa przeżywa drugą młodość. Jeśli lubisz “Odmęty Absurdu”, “Rynn Rysuje”, “Lisie Sprawy”, czy “Chatę wuja Freda”, to Pyrkon jest świetną okazją do poznania na żywo młodych autorów rysunkowych serii i obkupienia się w gadżety.

Na Pyrkonie zjawiają się m.in. wydawcy książek i komiksów (fot. CHIP)

Miłośnicy klasyki z kolei posłuchają wykładów o srebrnej erze komiksów, mitologii nordyckiej, kobietach w uniwersum Marvela, historycznych realiach w “Asterixie i Obeliksie” oraz o tym skąd wywodzi się komiks erotyczny.

Blok Naukowy

Współczesne osiągnięcia technologiczne i naukowe od science-fiction różnią się tylko tym, że niegdysiejsze fantazje zyskały realny wymiar. Wiele urządzeń, maszyn i pojazdów, o których kiedyś można było poczytać, dziś już działa (choć jeszcze nie ansible czy teleportacja, ale to zapewne kwestia czasu). Dlatego na Pyrkonie nie brakuje wykładów poświęconych fantastycznym inspiracjom i wynalazkom, które dzięki nim zaistniały.

Hale prelekcyjne zazwyczaj pękają w szwach (fot. Marcin Pflanz/ materiały prasowe)

Choć nie brak też tematów lżejszych. W tym roku jeden z wykładów zostanie poświęcony 15 najstraszniejszym metod wykonywania kary śmierci, a inny największym medycznym bzdurom. Każdy, kto oglądał “Interstellar” powinien wybrać się na wykład o teorii względności Einsteina.

Blok Filmowo-Serialowy

Jeśli uwielbiasz “Avengersów”, “Gwiezdne Wojny”, “Grę o Tron” czy “Harry’ego Pottera” to koniecznie zarezerwuj sobie trochę czasu na Blok Filmowo-Serialowy. To okazja do poznania Felicii Day, aktorki “Supernaturala” i internetowego serialu “The Guild” oraz posiadającego najbardziej charakterystyczny głos na YouTubie, czyli Jona Baileya prowadzącego serię “Honest Trailers”. Zobaczycie też cosplayerów, którzy chętnie przebierają się za swoich ulubionych filmowych bohaterów. Warto też poświęcić uwagę prelekcjom. Grupa Drugi Seans rozjaśni najbardziej zagadkowe wątki trzeciego sezonu “Twin Peaks”. Goście poznają także historię kreskówek dla dorosłych, zobaczą przykłady teledysków i reklam z motywami SF i fantasy, dowiedzą się, co raduje, a co złości fanów “Gwiezdnych Wojen” oraz przekonają się, jak zmieniały się efekty specjalne na przestrzeni lat.

Felicia Day będzie jednym z gości Pyrkonu (fot. pyrkon.pl)

Każdego dnia, późnym wieczorem będzie działało także kino plenerowe, w którym pokazane zostaną m.in. “Mad Max”, “Lego: The Movie”, “Batman”. Osobom interesującym się gamedevem polecam zobaczyć film dokumentaly “Wszystko z nami w porządku” opowiadający o ostatnich miesiącach pracy nad grą “Lichtspeer”.

Blok Gier Elektronicznych

Blok Gier Elektronicznych jest jedną z większych stref Pyrkonu. Co roku znaleźć tu można entuzjastów branży, twórców i wydawców, a także firmy, które dostarczają na rynek sprzęt.

Cała jedna hala poświęcona jest grom wideo (fot. CHIP)

Dla lubiących retro przygotowany został turniej “Tetrisa” i “Super Mario”, a dla fanów współczesnych gier ciekawe wykłady. Zespół Percival opowie o tworzeniu muzyki do “Wiedźmina 3”, a grupa Polskie Gry Wideo przybliży temat szaleńców i romantyków w grach wideo. Ciekawie zapowiada się także wykład o ukrytych mechanikach i przełomach w rozwoju gier niezależnych.

W tej strefie znajdziecie także stoisko CHIP-a, gdzie będziecie mogli pojeździć na elektrycznych hoverboardach i hulajnodze Kawasaki, pograć w gry na wydajnych laptopach Asus ROG korzystając z gamingowych klawiatur i myszy Creative oraz monitorów LG, pobawić się w wirtualnej rzeczywistości na Oculus Rifcie i Daydream VR, dać sobie dorysować ciekawe tło i wziąć udział w kreatywnym konkursie z marką Honor, w którym można będzie wygrać świetny smartfon.

Blok Fantastyki Dalekowschodniej

Jak przedstawiany jest Sherlock Holmes w dalekiej Azji? Czym różni się prawdziwa szermierka szablą samuraja od tej pokazywanej w kinie? Jakie są najbardziej popularne legendy miejskie w Japonii? Na czym polega estetyka “kawaii” i co można zrobić z papieru?

Bez fanów mangi i anime Pyrkon byłby zdecydowanie mniej kolorowy (fot. CHIP)

Wszyscy fani mangi i anime, a także kultury azjatyckiej spotkają tu prawdziwych miłośników azjatyckich klimatów. To też jedna z niewielu okazji do zrobienia zdjęcia z ulubionymi bohaterami japońskich kreskówek. To w tym miejscu znajdziecie najbardziej kolorowych cosplayerów.

Strefy fabularne – LARP i RPG

Jeśli nad grę z użyciem klawiatury i myszki preferujecie tę, która rozgrywa się głównie w waszej wyobraźni, to blok RPG-ów i LARP-ów stoi przed wami otworem.

Mistrzowie Gry zagwarantują Wam fantastyczne przygody (fot. Unsplash)

Doświadczeni Mistrzowie Gry opowiedzą o tym, jak stworzyć świat w 5 minut, jak najlepiej odgrywać postacie niezależne i jak prowadzić sesję, by się nie męczyć. Fani “Dungeons & Dragons” i “Call of Cthulhu” poznają lepiej te kultowe uniwersa, a ci, którzy będą mieli więcej czasu będą mogli przeżyć na Pyrkonie przygody w LARP-ach, czyli grach przypominających improwizowany teatr w tematach karaibskich (“Skrzynia Lewiatana”), inspirowanych komiksową serią “Fables” (“Czas złych baśni”), detektywistycznych (“Mastema”), dotyczących twórczości Icaaca Asimova (“Trzecia Fundacja”) czy obyczajowych (“Smells Like Teen Spirit”).

Blok Gier Bez Prądu

Kolejny, olbrzymi blok poświęcony grom, ale tym razem tych rozgrywających się na stołach. Planszówki przeżywają w Polsce renesans, o czym przekona się każdy kto tu dotrze.

Nie masz z kim grać? Tu znajdziesz mnóstwo chętnych do wspólnej zabawy (fot. CHIP)

Ostrzegamy jednak, że możecie utknąć na wiele godzin! Przy stołach można bezpłatnie pograć w gry dobrze znane, jak i często w przedpremierowe nowości. Na miejscu organizowane są także liczne konkursy i turnieje. W tym roku możecie liczyć na Mistrzostwa Polski w “Pandemic Survival”, a także turnieje takich gier jak “Star Realms”, “Cortex”, “Fotosynteza”, “Munchkin” czy “Decrypto”.

Blok Dla Początkujących

A co jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki w fantastycznym fandomie? Może chciałbyś spróbować zagrać w LARP-a, ale boisz się, że nie dasz sobie rady? A może nie wiesz jak zarazić swoją rodzinę fantastyką? W takich przypadkach dobrze zacząć od bloku dla początkujących.

Pyrkon to także okazja do zobaczenia świetnych modeli pojazdów i maszyn z kultowych filmów SF (fot. CHIP)

To tutaj dowiesz się jak zacząć przygodę ze “Star Wars”, jak zostać Mistrzem Gry lub przygotować swój pierwszy cosplay.

Blok Dziecięcy

Wybierasz się na Pyrkon z dziećmi? Tu znajdziesz dla nich szereg atrakcji i doświadczonych opiekunów oraz animatorów. Twoja pociecha nauczy się tutaj malować figurki, tworzyć komiksy, składać origami, budować statek kosmiczny, lepić z plasteliny, a nawet projektować własną grę planszową. W pyrkonowej świetlicy można zostawić maluchy i samemu udać się do innych stref.

Strefy Fantastycznych Inicjatyw i inne atrakcje

Pyrkon to także okazja do zaprezentowania światu swoich dzieł – z całej Polski najwięksi pasjonaci modelarstwa i klocków LEGO pokazują odwiedzającym efekty swojej ciężkiej pracy. W fantastyczny klimat wprowadzają także fandomowe wioski – postapokaliptyczne, elfickie, wikińskie i inne.

Wystawy klocków LEGO robią niesamowite wrażenie (fot. CHIP)

Po wszystkich halach przechadzają się także cosplayerzy – warto zobaczyć Maskaradę, czyli konkurs, w którym króluje humor, pomysłowe scenki i niesamowite stroje.

Szczegółowy plan Pyrkonu znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia. | CHIP