Co nowego Apple ma dla programistów i użytkowników?

Prawdopodobnie we wrześniu pojawi się darmowa aktualizacja do watchOS 5. Niestety Apple pierwszy raz zrezygnowało z upgrade’u dla najstarszych urządzeń wyprodukowanych przed 2016 rokiem. Aby pobrać oprogramowanie, będzie potrzebny iOS 12 z iPhonem 5S lub późniejszym. Apple doda w systemie smartzegarka jogę i wspinaczkę (obok 12 innych dyscyplin). Będziemy mogli też rywalizować ze znajomymi oraz rozmawiać z nimi dzięki funkcji walkie-talkie. Kiedy wyślemy wiadomość, osoba nosząca zegarek zostanie powiadomiona wibracją, a następnie odtworzy nagraną wiadomość. Tę funkcję firma zapowiedziała już w 2014 roku, jednak Apple dopiero teraz wprowadziło swoje pomysły w życie. Pobierzemy także podcasty, audiobooki i muzykę bezpośrednio do pamięci urządzenia, by słuchać ich nawet w trybie offline.
Co nowego Apple ma dla programistów i użytkowników?

Apple Watch zamieni się w walkie-talkie (fot. Apple)

W iOS 12 pojawi się biblioteka programistyczna ARKit 2.0, która pozwoli oglądać tę samą scenę na dwóch różnych urządzeniach. W ten sposób gry i programy tworzone przy jej pomocy i wykorzystujące możliwości rozszerzonej rzeczywistości będą jeszcze bardziej interaktywne. Apple współpracuje m.in. z Adobe, aby twórcy mogli w łatwy sposób wykorzystywać elementy z Creative Cloud w swoich produkcjach. Pojawią się też aplikacje do układania klocków Lego.

Część z klocków Lego jest prawdziwa – część stworzona dzięki aplikacji (fot. Apple)

Apple zapowiedziało system operacyjny macOS w wersji Mojave. Jego nazwa pochodzi od pustyni w Kalifornii. Koncern z Cupertino chce, aby macOS i iOS były ze sobą bardziej powiązane. Z tego powodu firma pracuje nad dostarczeniem programistom narzędzi do łatwiejszego portowania (przenoszenia) aplikacji z iOS-a na macOS. Te pojawią się jednak najwcześniej za rok. macOS otrzyma tryb nocny, w którym łatwiej dostrzeżemy w ciemności poszczególne elementy interfejsu. Funkcja z pewnością przyda się także grafikom.

Nowy macOS nosi nazwę Mojave (fot. Apple)

AppleTV będzie obsługiwał Dolby Atmos. Oznacza to, że inteligentne telewizory Apple będą jako jedyne wspierały zarówno Dolby Vision jak i Dolby Atmos. Gigant inwestuje też w produkcję własnych programów. Firma wydała na ten cel ponad miliard dolarów. Powstaje m.in. zrestartowana seria “Niesamowitych historii” Stevena Spielberga i 11 innych seriali, które widzowie zobaczą najwcześniej w marcu 2019 roku.

Apple współpracuje m.in. z Adobe przy usprawnianiu narzędzi do rozszerzonej rzeczywistości (fot. Apple)

Konferencja programistyczna Apple potrwa do piątku. Na razie nowości nie zachwycają. Ot, kilka usprawnień dla już istniejących urządzeń, aplikacji i systemów operacyjnych. Raczej nie spodziewałbym się, że w tym roku przetrzemy oczy ze zdumienia, słysząc o “jeszcze jednej rzeczy”. To prędzej stanie się za rok, kiedy Apple dopracuje swoje nowe urządzenia ze składanymi ekranami, o których pisaliśmy w CHIP-ie. Do tego czasu koncern zapewne będzie bacznie przyglądał się ruchom konkurencji i przygotowywał do większej integracji sprzętu i oprogramowania. Na pewno dużym wydarzeniem byłoby wprowadzenie zgodności z Androidem, jednak biorąc pod uwagę dotychczasową politykę Apple, raczej nie należy na to liczyć. | CHIP