Computex: 28-rdzeniowy procesor Intela, Yogabooki drugiej generacji i nowe płyty do procesorów AMD

Nie podano ceny, ale możemy być pewni, że procesor będzie wykorzystywany raczej do zaawansowanych obliczeń numerycznych niż do obsługi programów biurowych. Intel chce też rywalizować z Qualcommem na rynku modemów 5G. Firma chwali się m.in. osiągami podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczang. Sieć zbudowana z 22 przekaźników Intela pozwoliła osiągnąć przepustowość 3,8 terabitów na sekundę.
Computex: 28-rdzeniowy procesor Intela, Yogabooki drugiej generacji i nowe płyty do procesorów AMD

28-rdzeniowy procesor Intela pojawi się w sprzedaży pod koniec roku (fot. Engadget)

Niedługo rozwiązania dające dostęp do sieci 5G pojawią się także na rynku konsumenckim. Oczywiście, wszystko zależy przede wszystkim od operatorów sieci, którzy muszą zmodernizować swoją infrastrukturę. Jednak już niedługo streamowanie filmów w 4K będzie nie tylko możliwe, ale stanie się kolejnym standardem. Dzięki temu obraz wyświetlany na ekranie telewizora czy monitora będzie dokładniejszy. Modemy 5G Intela pojawią się w komputerach w 2019 roku. Wprowadzenie tych rozwiązań w swoich komputerach zapowiedziały już firmy: Acer, ASUS, HP, Dell i Lenovo.

Intel stara się też, aby rozwiązania sztucznej inteligencji były bardziej obecne na komputerach zarówno tych stacjonarnych jak i laptopach. Koncern pracuje nad opracowaniem nowej biblioteki programistycznej, która uzupełni możliwości OpenVINO i Windows ML.

ASUS przywiózł na Computex laptop z podwójnym ekranem. ZenBook Pro 15 ma 15 calowy ekran, sześciordzeniowy procesor Intel Core i9, 16 GB RAM, 1TB pamięci SSD i kartę graficzną GeForce GTX 1050 Ti. Drugi, mniejszy ekran znajduje się w miejscu touchpada i może pracować w dwóch trybach. Poza standardowym, można go przełączyć w tzw. ScreenPad, który pozwala kontrolować popularne aplikacje. Laptop pojawi się w Stanach Zjednoczonych w połowie czerwca i będzie kosztował 2300 dolarów (około 8,5 tysiąca złotych, choć w Polsce, jeżeli trafi na nasz rynek, na pewno będzie droższy).

Na konferencji przedstawiciele Lenovo zaprezentowali nową generację swoich urządzeń 2in1. Yogabooki drugiej generacji będą miały dwa ekrany dotykowe. Drugi zastąpi dotykową klawiaturę, na której można było również pisać rysikiem. Nowe notatniki Yoga pojawią się w sprzedaży w drugiej połowie roku. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że użytkownicy Yogabooków korzystali z nich w 73 procentach przypadków jak z laptopów.

Na targach Computex pojawiło się też dużo tańszych płyt głównych z chipsetem AMD B450 produkcji MSI, ASRocka i ASUS-a. Płyta Tomahawk to jedna z wielu nowości pokazanych na targach przez MSI. O nowościach skierowanych szczególnie dla graczy tej firmy możecie przeczytać w artykule Krzysztofa Bogackiego. | CHIP