Dron-transformer zmienia kształt w powietrzu

DRAGON (czyli Dual-rotor embedded multilink Robot with the Ability of multi-deGree-of-freedom aerial transformatiON) składa się z 4 modułów napędzanych 8 wirnikami. W najbardziej rozszerzonej wersji dron może mieć 12 takich modułów. Centralną częścią maszyny jest intelowski minikomputer dla robotów, czyli Intel Euclid. Akumulator pozwalający na 3-minutowy lot ułożony został wzdłuż kręgosłupa maszyny. Dron potrafi uformować się w locie w kwadrat, by następnie rozłożyć się do kształtu węża czy smoka. Co więcej, naukowcy zapewniają, że robot jest w stanie samodzielnie określić, jaką formę powinien przybrać, żeby pokonać daną przeszkodę. W akcji prezentuje się świetnie, co możecie zobaczyć w wideo poniżej.
dragon
dragon

https://youtu.be/zMi5v2KznU4

Moju Zhao z Uniwersytetu Tokijskiego zaznacza, że zespół zamierza nadal rozwijać projekt:

Będziemy posuwać się do przodu, aby skonstruować model z wieloma odnóżami, dzięki którym robot mógłby też chodzić po ziemi. To podniosłoby jego efektywność energetyczną. Naszym największym marzeniem jest zaprojektowanie latającego humanoida, w rodzaju bezzałogowego Iron Mana — stwierdza Zhao.

W przeszłości mogliśmy już oglądać drony o nietypowych kształtach wyobrażające np. Sokoła Millenium czy holograficzną kulę, ale żaden z nich nie potrafił się przetransformować. | CHIP