Facebook pokaże, ile codziennie spędzasz z nim czasu

Your Time on Facebook (Twój Czas na Facebooku) to funkcja, którą znalazła w aplikacji mobilnej na Androida jedna z użytkowniczek serwisu Marka Zuckerberga. Zlicza ona czas spędzony w serwisie w ciągu ostatniego tygodnia w rozbiciu na każdy dzień. Co istotne narzędzie pozwala również na ustawienie alarmu, który będzie przypominał o przekroczeniu limitu narzuconego wcześniej przez samego użytkownika. Dodatkowo w tym samym miejscu zmienimy też ustawienia dotyczące notyfikacji, by aplikacja informowała nas tylko o określonym typie powiadomień, a nie rozpraszała co chwilę informacjami np. o tym, że ktoś polajkował nasz post.
facebook
facebook

Na początku czerwca takie samo narzędzie odkryto w mobilnej wersji Instagrama. Wówczas współtwórca portalu, Kevin Systrom, przyznał, że istotnie jest to funkcja, która zostanie udostępniona użytkownikom po okresie testowym – Pojęcie tego jak czas spędzony online wpływa na ludzi jest bardzo ważne. To na firmach spoczywa obowiązek dostarczania takiej wiedzy. Chcemy być częścią tego rozwiązania. Poważnie podchodzę do tej odpowiedzialności. Wciąż nie wiadomo jednak kiedy narzędzia zostaną udostępnione wszystkim użytkownikom.

W ubiegłym roku Facebook wprowadził zmiany w algorytmie działania News Feeda, by ograniczał on wyświetlanie viralowych materiałów wideo o niskiej jakości. Doprowadziło to do pierwszego w historii spadku popularności serwisu w Ameryce Północnej – czas spędzony w portalu zmalał o około 50 milionów godzin dziennie.

Warto zauważyć, że Facebook nie jest jedynym przedsiębiorstwem, które nagle zaczęło dbać o zachowanie zdrowego rozsądku w korzystaniu z własnych aplikacji. Na tegorocznej konferencji Google I/O zaprezentowano funkcję Androida P, która analizuje czas spędzany na różnych aktywnościach związanych ze smartfonem i która również pozwoli na wyświetlanie stosownych ostrzeżeń. Taki sam monitoring otrzyma najnowsza wersja systemu iOS. | CHIP