Jeden login do banków i urzędów

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, oraz niektórych innych ustaw. Innym słowy przyjął ustawę, której rezultatem będzie utworzenie tzw. Węzła Krajowego. Dostęp do e-usług administracji publicznej będzie możliwy za pomocą jednego loginu.

Wspomniany Węzeł Krajowy to rozwiązanie techniczne, które umożliwi potwierdzanie tożsamości osób korzystających z usług administracji państwowej świadczonych drogą elektroniczną. Węzeł Krajowy ma zapewnić wygodny dostęp dzięki jednemu loginowi i jednemu hasłu. Jednocześnie Węzeł Krajowy ma łączyć się z  Węzłem Transgranicznym, który pozwoli obywatelom Unii Europejskiej na potwierdzanie swojej tożsamości w usługach online innych krajów niż macierzysty. Ustawa dotyczy także „mDokumentów”, czyli rządowej aplikacji do przechowywania dokumentów tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna) w aplikacji na smartfonach.

O pracach nad ukończeniem Węzła Krajowego donosiła urzędująca wówczas Anna Streżynska:

Budowa krajowego węzła e-tożsamości została zakończona dziś w nocy! Dziękuję Centralny Ośrodek Informatyki,…

Opublikowany przez Anna Streżyńska 6 października 2017

Proces legislacyjny trwał ponad osiem miesięcy. Pytanie, jak długo potrwa wdrożenie w życie jednego loginu i jednego hasła.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.