Karty graficzne Intela pojawią się w 2020 roku

CEO Intela Brian Krzanich podczas spotkania z analitykami rynkowymi potwierdził, że w 2020 roku zobaczymy pierwszą od bardzo dawna kartę graficzną Intela. Tym samym od dawna krążące po sieci plotki znalazły solidne potwierdzenie. Choć oznacza to jednocześnie, że nowe GPU Intela nie pojawią się na CES 2019, o czym spekulował w zeszłym miesiącu portal TweakTown. O nowych GPU Intela wiemy na razie tyle, ze pracuje nad nimi pozyskany w zeszłym roku z AMD Raja Kodouri, co Intel ogłosił na swoim koncie na Twitterze.
Karty graficzne Intela pojawią się w 2020 roku

Póki co zagadką pozostaje jakim GPU będzie tak naprawdę przyszły produkt Intela. Niekoniecznie musi to być bowiem produkt dla graczy. Silne powiązanie “niebieskich” z branżą “big data” sprawia, że może to być bardziej GPU dla centrów danych, wspomagający działanie SI lub kopanie kryptowalut. Do premiery jeszcze dwa lata i z pewnością przez ten czas pojawi się wiele informacji.

Tu warto przypomnieć, że Intel już kiedyś produkował GPU. Karta Intel 740 oraz Intel 752 pojawiły się pod koniec lat 90. Wprawdzie pierwsza z nich powstała w wyniku zakupienia przez Intel dwóch firm zajmujących się właśnie układami graficznymi: Chips and Technologies (od grafiki 2D) oraz Real3D (od 3D oczywiście). O ile Intel 740 zdobył sobie pewną popularność, o tyle już Intel 752 pojawił się na rynku tylko w niewielkiej liczbie egzemplarzy. Następca tej karty, układ 754, stał się w przyszłości podstawą dla układu graficznego będącego częścią chipsetów Intel 810 i 815. | CHIP