Na dzisiejszej okładce CHIP-a pojawi się auto, ale nietypowe

Samochód na rysunku przygotowywanym przez Piotra Sokołowskiego jest szczególny, bo nie należy do kierowców, którzy nim jeżdżą. W kolejnym problemowym artykule skupimy się na carsharingu, czyli jednym z kluczowych połączeń motoryzacji i technologii. Wintermute omówi polski rynek internetowego wypożyczania aut, a także przypomni bardzo ciekawe początki tej dziedziny z lat 70:
Na dzisiejszej okładce CHIP-a pojawi się auto, ale nietypowe

Fakt, że auta najczęściej przewożą jedną osobę i przez większą część doby nie są używane, został zaobserwowany już dość dawno, ale pierwsze próby wprowadzenia systemowych rozwiązań współdzielenia samochodów natrafiały na bariery w postaci braku odpowiednich technologii umożliwiających carsharing. Nie znaczy to jednak, że takie próby nie były podejmowane. Za jeden z pierwszych projektów carsharingowych na świecie uznaje się holenderski program o nazwie Witkar (z jęz. holenderskiego – “biały samochód”). Stał za nim Luud Schimmelpennink, wynalazca i polityk pełniący funkcję radnego Amsterdamu. Było to w marcu 1974 roku – przeczytacie wkrótce w naszym artykule.

O samochodach z perspektywy technologicznej pisaliśmy w CHIP-ie na okładce portalu także blisko rok temu, wtedy analizowaliśmy postępy w dziedzinie pojazdów autonomicznych, które w niedługim czasie mają wejść do seryjnej produkcji. A szkic najnowszej ilustracji – poniżej.

Artystyczna wizja carsharingu (rys. Piotr Sokołowski)
Więcej:bezcatnews