Polska wśród najczęściej atakowanych krajów w maju

Za najbardziej bezpieczne (w sensie – najrzadziej atakowane, co niekoniecznie może oznaczać, że w danym państwie infrastruktura jest nadzwyczaj dobrze chroniona a ludzie świadomi zagrożeń) w maju br. Check Point Software uznaje Islandię i Irlandię. Oba te kraje Europy odnotowały najniższy wskaźnikiem zagrożeń i zauważonych ataków. Co ciekawe nasz południowy sąsiad – Słowacja – znalazł się zaraz za pierwszą dwójką “najbezpieczniejszych”. Polska znalazła się na dalekim 36 miejscu, sąsiadując z najczęściej atakowanymi krajami Starego Kontynentu: Macedonią, Ukrainą, Hiszpanią, Bośnią i Hercegowiną, Litwą oraz Białorusią.
Polska wśród najczęściej atakowanych krajów w maju

Interesujący jest również najczęstszy kierunek, z którego przeprowadzane są ataki na Polskie komputery. Zapewne pomyśleliście “Rosja”. Tymczasem to Singapur. To właśnie komputery i serwery z singapurskim IP były najczęściej źródłem złośliwego oprogramowania.

Trzy najpopularniejsze złośliwe kody w maju br. to cryptominery (źr. Check Point Software).

Najpopularniejszym szkodnikiem w ubiegłym miesiącu okazał się skrypt coinhive umożliwiający kopanie kryptowalut za pośrednictwem przeglądarki internetowej uruchomionej na komputerze ofiary. Coinhive jest najpowszechniejszym typem złośliwego oprogramowania na świecie z udziałem na poziomie 23%. W Polsce udział ten jest jeszcze wyższy i sięga blisko 26 proc. O masowej epidemii Coinhive’a na świecie pisaliśmy już w ubiegłym roku. Jak widać, mimo apeli, kampanii uświadamiających, obecności oprogramowania ochronnego i całego szeregu działań zaradczych – szkodnik ma się dobrze. Tak trudno nam się zabezpieczyć? | CHIP.