ROG Phone z systemem chłodzenia i zestawem akcesoriów

Zgodnie z enigmatyczną zapowiedzią, o której pisaliśmy w kwietniu, tajwańska firma zaprezentowała swój pierwszy gamingowy smartfon. Urządzenie wydano pod marką Republic of Gamers. Sprzęt jest bardzo wydajny, napędza go 8-rdzeniowy Snapdragon 845 (2,96 GHz). Oprócz tego ROG Phone ma układ graficzny Adreno 630, 8 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci wewnętrznej.
rog phone
rog phone

Producent znalazł sposób na zminimalizowanie problemu przegrzewającego się procesora – gdy ten zaczyna pracować pod obciążeniem, aktywuje się system chłodzenia z komorą parową, która zapewnia 16-krotnie większą powierzchnię do rozpraszania ciepła niż standardowo wykorzystywany system chłodzenia z rurkami cieplnymi. Pomagają również miedziane elementy i podkładki z włókna węglowego. W efekcie ROG Phone jest w stanie uzyskać o połowę wyższe stabilne prędkości taktowania zegara w porównaniu do standardowych CPU instalowanych w innych smartfonach. Smartfon ASUS-a dysponuje jeszcze odłączanym modułem AeroActive, który przynosi dodatkową wydajność chłodzenia.

rog phone
ROG Phone z nakładką AeroActive (fot. ASUS)

Pozostałe parametry smartfonu również mogą imponować. Jest bateria o pojemności 4000 mAh, technologia DTX Headphone:X zapewniającą wirtualny dźwięk przestrzenny dla słuchawek, gniazdo USB typu C, wyjście HDMI i gigabitowe gniazdo LAN. By zwiększyć wygodę kontroli w grach, ROG Phone został wyposażony w programowalne czujniki dotykowe AirTrigger umiejscowione na górze ekranu (przy poziomym układzie). Sensory wykorzystują technologię ultradźwięków, zatem do ich aktywacji potrzeba lekkiego dotknięcia (czterokrotnie niższa siła nacisku niż w przypadku zwykłych przycisków dotykowych).

ASUS ROG Phone z przodu (fot. ASUS)

Akcesoria dla graczy często mają wielobarwne podświetlenie. ROG Phone dostał oświetlenie Aura RGB – logo na tylnym panelu może świecić w kilku trybach (statycznym, pulsacyjnym, stroboskopowym lub zmiennobarwnym). Efekty świetlne da się przypisać do konkretnych sytuacji, takich jak choćby przychodzące połączenie.

ROG Phone dostał 6-calowy wyświetlacz AMOLED o częstotliwości odświeżania na poziomie 90 Hz i czasie reakcji 1 ms. Ekran obsługuje także technologię HDR.

TwinView Dock (fot. ASUS)

ASUS przygotował szereg opcjonalnych gadżetów współpracujących z ROG Phone’m:

  • mobilna stacja dokująca Desktop Dock – pozwala graczom na podłączenie zewnętrznego monitora 4K UHD, myszy i klawiatury
  • TwinView – przekształca smartfon w konsolę z dwoma ekranami (6-calowego, pomocniczego ekranu AMOLED można używać do strumieniowania lub czatu), TwinView zwiększa pojemność baterii o dodatkowe 6000 mAh
  • kontroler Gamevice – dwa analogowe joysticki, triggery i bumpery oraz krzyżak i dodatkowe przyciski A, B, X, Y, L3 i R3.
Desktop Dock (fot. ASUS)

Producent nie zapowiedział na razie cen tych urządzeń oraz daty premiery. ROG Phone jest bardzo ciekawą propozycją za sprawą chłodzenia i przydatnych akcesoriów, o których nie pomyśleli – ani Razer w swoim Razer Phonie, ani Xiaomi w Black Sharku. Ale który z modeli faktycznie zdobędzie uznanie graczy? | CHIP