Rogówka oka z drukarki 3D

Doktor Stephen Swioklo i profesor Che Connon z Uniwersytetu w Newcastle opracowali rozwiązanie, które w bliskiej przyszłości powinno znaleźć zastosowanie w transplantologii rogówek. Naukowcy stworzyli “bio-atrament”, czyli żel łączący w sobie kwas alginowy i kolagen, który jest wystarczająco sztywny, by mógł zachować kształt rogówki, i zarazem wystarczająco miękki, żeby dało się go wycisnąć z dyszy drukarki 3D. Rewolucją nie jest tu zatem maszyna (naukowcy wykorzystali prosty model drukarki 3D), ale wkład do niej. W zaledwie 5 minut można wytworzyć rogówkę o odpowiednim kształcie. Żeby dopasować ją do potrzeb danego pacjenta, wystarczy zeskanować mu oko. Poniżej możecie zobaczyć, jak drukuje się rogówkę.
rogówka z drukarki 3D
rogówka z drukarki 3D

Choć rezultat już teraz robi wrażenie, naukowcy przypominają, że wydrukowane tkanki będą musiały w najbliższych latach przejść głębsze testy. Dopiero wtedy mogą zostać dopuszczone do przeszczepów.

Rogówka to zewnętrzna warstwa gałki ocznej, która uczestniczy w procesie widzenia – załamuje i skupia światło, dzięki czemu widzimy wyraźnie. Ponad 10 milionów osób na całym świecie wymaga jej przeszczepu, w przeciwnym razie grozi im ślepota. Brakuje jednak wystarczającej ilości tkanek, pobieranych najczęściej od zmarłych. Możliwość szybkiego druku rogówek, które będą dopasowane idealnie do konkretnych pacjentów stanowiłaby w leczeniu bezcenny postęp. | CHIP