Wzrasta liczba ofiar szkodliwych koparek kryptowalut

Według raportu Kaspersky Lab w latach 2017-2018 o 44% wzrosła liczba ataków z udziałem koparek. Cyberprzestępcy wyspecjalizowali się w programach do kopania kryptowalut, gdyż są one o wiele bardziej opłacalne niż nie zawsze efektywne wyłudzanie pieniędzy metodą ransomware. Z tego powodu liczba ataków tego drugiego typu na unikatowych użytkowników spadła o 30%. W ciągu ostatniego roku liczba ofiar nieświadomie kopiących kryptowaluty dla przestępców  wzrosła z kolei z 1,9 mln do 2,7 milionów i to tylko na komputerach PC. Zagrożenie stanowią również koparki atakujące urządzenia mobilne – liczba unikatowych ataków tego typu wzrosła o 9,5%. Łącznie w okresie 2017-2018 celem tej formy szkodliwej aktywności było niemal 5 000 użytkowników. Dla porównania: w okresie 2016-2017 liczba takich użytkowników wynosiła około 4 500.
Wzrasta liczba ofiar szkodliwych koparek kryptowalut

— Przyczyny obserwowanych zmian w krajobrazie cyberzagrożeń są jasne. Dla cyberprzestępców oprogramowanie ransomware stanowi głośny i ryzykowny sposób zarabiania pieniędzy — zwraca uwagę mediów i państw. Model dotyczący wydobywania
kryptowaluty jest z kolei łatwiejszy w aktywacji i stabilniejszy – cyberprzestępca atakuje
ofiary, dyskretnie generuje kryptowalutę, wykorzystując moc obliczeniową ich procesorów i/lub kart graficznych, a następnie zamienia ją na realne pieniądze za pośrednictwem legalnych giełd i transakcji — zauważa Anton Iwanow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

(fot. Kaspersky Lab)