GPU GeForce GTX 1180 NVIDII zobaczymy 21 sierpnia?

Chociaż wydajności topowym układom NVIDII już obecnym na rynku nie brakuje, to jednak kolejna generacja (GTX 11XX) jest silnie oczekiwana. “Zieloni” zaczęli wysyłać zaproszenia na konferencję prasową, która odbędzie się 21 sierpnia podczas targów Gamescom w Kolonii (m.in. o tym wątku pisaliśmy w sobotę w CHIP-ie). Wiadomo, że zaplanowana jest prezentacja związana z rynkiem PC i grami, a to niemal wprost prowadzi do nowych kart graficznych.
GPU GeForce GTX 1180 NVIDII zobaczymy 21 sierpnia?

Nowe grafiki NVIDII niedługo (fot. Wccftech)

Na razie o kartach GeForce GTX 11XX wiemy mało. Ich kodowa nazwa to prawdopodobnie Turing – od nazwiska genialnego matematyka i kryptologa powszechnie uważanego za ojca sztucznej inteligencji. Pierwszą kartą, która otworzy serię GTX 11XX ma być topowy model – następcą GTX-a 1080. Branża spodziewa się nazwy GTX 1180. Według serwisu Ubergizmo, ma on dysponować 3584 rdzeniami CUDA oraz 16 GB pamięci typu GDDR6. Częstotliwość pracy przekroczy 1,8 GHz.

Taka karta pojawiła się w wietnamskim sklepie, szybko została zdjęta, ale od czego są screenshoty? (graf. Guru3D)

Karta z układem GeForce GTX 1180 pojawiła się w ofercie jednego ze sklepów internetowych w Wietnamie. Oczywiście wpis szybko został usunięty, ale jak wiadomo, internet nie zapomina. Sklep H2 Gaming opisał kartę jako ASUS ROG SRTIX GTX 1180. Podane na stronie parametry są zgodne z tym, o czym pisał serwis Ubergizmo.

Usunięty wpis z wietnamskiego sklepu (graf. Guru3D)

Według sklepowej informacji, kodowa nazwa GPU to GT104, co potwierdza przynależność do generacji nazwanej Turing. GeForce’y od dawna mają układy, w których kodowa nazwa zaczyna się na literę G, a druga litera oznacza generację: K – Kepler, P – Pascal itd. Układ ma być wykonany w procesie technologicznym 12 nm. Przepustowość 16-gigabajtowej pamięci określono na 14 Gbps. Jest też data premiery: 28 września – i cena karty: 1530 dolarów (5800 złotych). Nie mamy jednak pewności, czy są to prawdziwe dane, czy przygotowania sklepu do wprowadzenia kart GTX 1180, czy może kontrolowany przeciek. | CHIP