Klienci tylko jednej sieci wykorzystują dziennie około 1,4 PT danych w sieci 4G

W ciągu ostatniego półrocza klienci pomarańczowego operatora przesłali 311 petabajtów danych (1 PT= 1024 TB). Tę wielką liczbę można porównać do filmu w jakości HD, który trwałby ponad 4,1 tys. lat. 82% tych transmisji przechodzi przez sieć 4G. Orange szacuje, że dziennie z sieci 4G klienci przesyłają około 1,4 PT danych. Okazuje się, że przez ostatnie 6 miesięcy wynik ten był tylko o 30% niższy niż w całym 2017 roku. Intensywność korzystania z Internetu zatem znacząco wzrasta.
smartfon
smartfon

orange
Infografika (fot. biuroprasowe.orange.pl)

A jak jest z innymi rodzajami usług telekomunikacyjnych? W sumie klienci Orange rozmawiali aż 34 miliardy minut, a ponad 60% z nich odbyło się za pośrednictwem sieci 3G. Operator pochwalił się, że wzrasta liczba połączeń realizowanych przez technologię VoLTE (w marcu pękło 600 milionów minut).

Dość zaskakująco prezentuje się liczba wysłanych SMS-ów. Okazuje się, że w erze popularności internetowych komunikatorów pokroju Messengera czy WhatsAppa Polacy wciąż chętnie korzystają ze starszej metody komunikacji. Klienci Orange wysłali w ubiegłym półroczu 6,4 mld SMS-ów. Wychodzi na to, że w ciągu minuty przesyłanych jest 24 tys. takich wiadomości. Orange nie podał co prawda, jak ten wynik ma się do roku ubiegłego, ale z raportu UKE za 2016 rok wynika, że Polacy wysyłają o 1,7 mld SMS-ów mniej niż w 2015 roku. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o kwestię przerzucenia się na internetowe komunikatory, ale o kwestię spadku aktywnych na rynku kart SIM związaną z obowiązkową rejestracją kart pre-paid. 24 tys. SMS-ów na minutę jednak dalekiej jest od stwierdzenia śmierci tej formy komunikacji, a przecież mówimy tu wyłącznie o danych jednego operatora.

Sieć Orange ma też gotowy plan na rozwój 5G w naszym kraju. Pierwsze testy sieci nowej generacji mają ruszyć w 2019 roku. Jeśli zakończą się one pomyślnie z nowych pasm będzie można skorzystać w 2020-2021 roku. | CHIP