Naukowcy z MIT stworzyli ślepego robota

40-kilogramowy robot jest wielkości dorodnego labradora. Inżynierowie specjalnie uczynili go ślepym, aby opracować metodę poruszania się podobną do tej, jaka wykorzystywana jest przez ludzi czy inne zwierzęta w ciemnych pomieszczeniach. Robot dzięki algorytmom sztucznej inteligencji tak dobrze orientuje się w otoczeniu, że potrafi pokonywać przeszkody, a nawet przez nie przeskakiwać.
Naukowcy z MIT stworzyli ślepego robota

Cheetah 3 wyczuwa rodzaj podłoża, po którym się porusza i na tej podstawie podejmuje decyzję o dalszych krokach. W momencie, kiedy jedna noga maszyny staje na podłożu wykonanym z innego materiału niż to, z jakim maszyna miała do czynienia we wcześniejszym kroku, sztuczna inteligencja dostosowuje zachowanie pozostałych kończyn, aby robot zachował równowagę. Zadaniem Cheatah 3 w warunkach laboratoryjnych było wspięcie się na szczyt schodów, na których ustawione były przeszkody w postaci przedmiotów takich jak rolki taśmy czy drewniane klocki. Bez sztucznej inteligencji analizującej jego ruchy, robot zdecydowanie częściej był niestabilny i w efekcie spadał na ziemię.

Cheetah 3 pomimo, że jest ślepy, potrafi także przeskakiwać przeszkody (fot. MIT)

Badania naukowców z MIT pomogą tworzyć tańsze systemy poruszania się. Dzięki algorytmom przetwarzającym dane z żyroskopów, programiści nie będą musieli szczegółowo analizować otoczenia. Po dodaniu kamery i innych czujników, wystarczy tak naprawdę zlokalizować większe przeszkody i szczeliny, takie jak drzwi, przez które maszyna będzie mogła przejść. Robot także bardziej intuicyjnie skoryguje swoją postawę, jeśli napotka na przeszkodę, której nie zauważył na podstawie obrazu z kamery. | CHIP

Więcej:MITrobotyka