Większość użytkowników tabletów uskarża się na bóle karku

Nie czas, który spędzamy ze wzrokiem wbitym w ekran, ale to w jaki sposób korzystamy z urządzeń elektronicznych wpływa na nasze zdrowie – twierdzą amerykańscy naukowcy. Badania przeprowadzone na 412 studentach, absolwentach, wykładowcach i pracownikach wykazały, że przeważająca większość osób, które korzystają z tabletów uskarża się na dolegliwości związane z karkiem i plecami. 55% badanych przyznało, że ból postrzegają jako umiarkowany dyskomfort, 10% stwierdziło, że cierpi na poważne objawy, a 15% osób ból przeszkadza w zasypianiu. Co ciekawe 70% ankietowanych to kobiety.
tablet
tablet

Dlaczego to właśnie panie są częściej narażone na tego rodzaju przypadłości? Ponieważ to one mają zwyczaj korzystania z tabletu podczas siedzenia na podłodze. Aż 77% kobiet w stosunku do 23% mężczyzn wskazało, że właśnie w ten sposób używa swoich mobilnych ekranów. Niestety to właśnie ten rodzaj postawy jest najgorszy dla naszego zdrowia, podobnie jak umieszczanie tabletu na kolanach podczas jazdy w autobusie czy pociągu.

— Ludzie przychodzą do nas z bólem szyi i nie zdają sobie w ogóle sprawy z tego, że przyczynia się do niego tablet. Pytamy ich wtedy co najczęściej robią, a oni machinalnie zerkają w dół na swój iPad lub smartfon. — komentuje dr John Abrahams, chirurg kręgosłupa z Nowego Jorku.

Ważne też, by tabletu nie kłaść płasko na biurku, ale korzystać z podstawek (fot. Pixabay)

Nie chodzi o to by od razu przestać korzystać z przenośnych ekranów, zresztą na taki krok pomimo bólu zdecydowałoby się tylko 43% osób. Należy z nich po prostu korzystać rozsądnie. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie tabletu na krześle, które zapewnia podparcie głowy i karku. Pomocny jest także stojak na tablet, który utrzymuje ekran urządzenia tuż przed oczami użytkownika lub chociażby podstawka, dzięki której tablet nie będzie leżał płasko na stole. Warto także co 15 minut robić sobie przerwę od czytania i wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Choć badanie odnosi się do sprzętów, które obecnie są dość niszowe, to pamiętajmy, że współczesne smartfony ze względu na wielkość nie różnią się specjalnie od tabletów. Wpatrywanie się w ekran telefonu przy chodzeniu nie tylko naraża nas na niebezpieczeństwo na ulicy, ale również przyczynia się do występowania wad postawy. | CHIP