YouTube działa 5x wolniej w przeglądarkach innych niż Chrome

Bezsprzecznie YouTube dominuje w sieci wśród serwisów zajmujących się treściami wideo. W 2017 roku należący do Google portal przeszedł pewne zmiany, które miały ułatwić szybsze wprowadzanie nowych funkcji. Od tego czasu YouTube korzysta z otwartoźródłowej biblioteki Polymer, tworzonej przez Google. Według szefa działu technicznego Mozilli, Chrisa Petersona, to ona jest odpowiedzialna za wolniejsze działanie YouTube’a na Firefoxie i Edge’u.
YouTube działa 5x wolniej w przeglądarkach innych niż Chrome

https://twitter.com/cpeterso/status/1021649116391075840

W wątku na Twitterze Peterson oświadczył, że zmiany w YouTube silnie polegają na przestarzałym API Shadow DOM v0, które dostępne jest jedynie w Chrome. Tym samym strona z popularnym serwisem ładuje się około pięciokrotnie wolniej na konkurencyjnych przeglądarkach Microsoft Edge i Mozilla Firefox. Poza zwróceniem uwagi na problem, Peterson wskazał potencjalne rozwiązanie. Według Petersona, Google powinno udostępnić starszą wersję swojego serwisu wideo. Google zresztą tak postępuje w przypadku uruchomienia strony na Internet Explorerze 11. Peterson wskazał także na możliwość obejścia problemu przez użytkowników Edge’a i Firefoxa. Wystarczy, że zainstalujemy dodatek do Firefoxa, który podszywa się pod wspomnianego Internet Explorera 11.

Dodatek YouTube Classic pozwala zapewnia bardziej płynne działanie serwisu wideo Google na Firefoxie (graf. CHIP)

Polymer to biblioteka JavaScript stworzona przez Google’a, która ma na celu łatwiejsze i szybsze tworzenie elementów stron WWW. Dodatkowo, Polymer jest w stanie uruchomić funkcje ShadowDOM w przeglądarkach, które go nie obsługują. Ciekawostką pozostaje fakt, że najbardziej aktualna, 3 wersja biblioteki Polymer obsługuje zarówno Shadow DOM w wersji v0 i v1. Google jednak konsekwentnie korzysta z Polymer 1.0 z dość leciwym już interfejsem programistycznym API. | CHIP