Apple nie jest pierwszą firmą, której wartość przekroczyła bilion dolarów

Apple na amerykańskiej giełdzie zadebiutowało 12 grudnia 1980 roku. Początkowo za akcje trzeba było zapłacić 22 dolary. Osoby, które wtedy kupiły jedną akcję po tej cenie, dziś miałyby na koncie akcje o wartości 11,5 tysiąca dolarów. Amerykańska spółka poprawiała płynność rynku akcji przy pomocy tzw. splitów, które polegają na podziale akcji przy jednoczesnym obniżeniu ich ceny. W ten sposób, jedna akcja została podzielona w wyniku 4 splitów na 55 dzisiejszych akcji wycenianych podczas dzisiejszego zamknięcia na nieco ponad 207 dolarów.
Apple nie jest pierwszą firmą, której wartość przekroczyła bilion dolarów

Wartość giełdowa Apple przekroczyła bilion dolarów (graf. Google)

Do wyceny rynkowej mimo wszystko nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi. To głównie gra na emocjach i spekulacja, które dość rzadko mają pokrycie w faktach. W tym wypadku jednak mają, biorąc pod uwagę bardzo dobre wyniki opublikowane wczoraj przez Apple. Jednak nie zawsze tak jest. Pierwsza firma, która przekroczyła bilion dolarów kapitalizacji, czyli PetroChina, od tego momentu notowała tylko spadki. W ciągu 10 lat akcje kontrolowanej przez chiński rząd spółki straciły na wartości łącznie 800 miliardów dolarów.

Amerykański koncern powtórzył sukces firmy PetroTrends z 2007 roku (graf. Macrotrends)

Jednak Apple, podobnie jak i inne spółki technologiczne, ostatnio bardzo dobrze sobie radzi, co ma również przełożenie na wynik giełdowy. Dochód spółki w drugim kwartale wyniósł ponad 53 miliardy dolarów, czyli o 17 procent więcej niż w podobnym okresie rok temu. Za ponad połowę z tej kwoty odpowiada sprzedaż iPhone’ów. Apple zarabia też na sprzedaży oprogramowania, a także z usługi Apple Pay. | CHIP