Apple usunęło 25 tysięcy aplikacji z chińskiego App Store

Chińska państwowa telewizja CCTV krytykowała Apple za brak reakcji na pojawiające się w sklepie amerykańskiego koncernu programy służące do obstawiania zakładów. W końcu jednak firma usunęła nielegalne aplikacje. Według CCTV, z App Store zniknęło aż 25 tysięcy programów służących do grania na pieniądze. Amerykańska firma zablokowała też konta twórców nielegalnych programów. W chińskiej wersji sklepu z aplikacjami dostępnych jest ponad 1,8 miliona aplikacji.
Apple usunęło 25 tysięcy aplikacji z chińskiego App Store

Apple zablokowało w chinach aplikacje umożliwiające grę na pieniądze (graf. Nurigame)

Hazard w Chinach poza Hong Kongiem i Makao jest całkowicie zabroniony. A jeśli coś jest zabronione, to w naturalny sposób powstaje czarny rynek, który kwitnie również w internecie. Podobna sytuacja miała miejsce po uchwaleniu w Polsce tzw. ustawy hazardowej, która zakazała obstawiania w sieci, a także m.in. gry w pokera. Pod koniec 2016 roku Apple usunęło ze swojej platformy wszystkie aplikacje zakładów bukmacherskich.

[banner slot=”text”]

Apple, podobnie jak inne firmy, które chcą działać na chińskim rynku, współpracuje z władzami Państwa Środka. Wcześniej z App Store usunięto m.in. aplikacje VPN umożliwiające omijanie chińskiej cenzury. Do Chin chce także powrócić Google. Producent najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej tworzy tajny program Dragonfly, który ma pomóc władzom w Pekinie łatwiej cenzurować treści dostępne w wyszukiwarce. Przeciwko temu zaprotestowało ponad 1400 osób, o czym pisaliśmy w CHIP-ie w niedzielę. | CHIP