NEWS: SI potrafi śledzić ludzi na podstawie sygnału z ruterów

Odpowiednio wytrenowana SI potrafi rozpoznać nie tylko sylwetki ludzi, ale również przybierane przez nich pozy i ruch kończyn. Nowa metoda opracowana przez naukowców z USA wykorzystuje fale radiowe odbierane i emitowane przez rutery. Całość funkcjonuje na zasadzie przypominającej działanie sonaru, z tym że w tym wypadku rozwiązanie przetwarza sygnały z urządzeń sieciowych. Na podobnej zasadzie, jak opisywaliśmy ponad pół roku temu, działają piloty, które nie potrzebują baterii.
si
si

Metoda wykrywania ludzi za pomocą fal radiowych jest znana od dawna, jednak “zobaczenie” kogoś przez ścianę dotąd nie do końca działało, zwłaszcza jeśli system nie miał wsparcia czujników lub telefonów. Sztuczna inteligencja analizuje natomiast sygnały nadawane na niskich częstotliwościach i odbijane przez ciała ludzi. W ten sposób powstaje model, który można śledzić.

Ta technologia znalazła już zastosowanie, o dziwo, inne niż inwigilacja obywateli. Naukowcy z MIT we współpracy z lekarzami z Głównego Szpitala w Massachusetts wykorzystali możliwość bezprzewodowej lokalizacji przedmiotów i ludzi do monitorowania podawanych pacjentom leków z mikrochipami. W ten sposób da się kontrolować, czy medykamenty dotarły do odpowiedniego miejsca w organizmie. System nie jest jeszcze na tyle precyzyjny, aby posłużyć w terapii protonowej stosowanej w leczeniu nowotworów, ze względu na to że mikrochipy mogą być lokalizowane z dokładnością do 1,5 centymetra. W przypadku radioterapii lekarze muszą znać pozycję implantu co do milimetra. Ale i to w niedalekiej przyszłości uda się osiągnąć. Co więcej, SI potrafi też analizować oddech podczas snu, również zbierając jedynie fale radiowe.

SI analizuje odbite sygnały radiowe emitowane przez rutery (graf. MIT)

Innym zastosowaniem nowej technologii mogą być interaktywne gry wykorzystujące sieć bezprzewodową i rozszerzoną rzeczywistość. Kwestią czasu pozostaje, kiedy któryś z producentów gier wpadnie na pomysł, aby wirtualne postacie reagowały na ruchy gracza, bez potrzeby zakładania specjalnych przyrządów. Jedyne co jest potrzebne, to ruter o odpowiedniej mocy i sztuczna inteligencja, która przeanalizuje odbite sygnały radiowe. | CHIP