Podświetlany dysk zewnętrzny ASUS FX

Dysk zewnętrzny nie jest urządzeniem, po którym należałoby spodziewać się wielobarwnej iluminacji. Nie kojarzy się on przecież ze sprzętem dla graczy, a jego użyteczność dla grającej części użytkowników nie jest w żaden sposób większa niż dla tych, którzy omijają cyfrową rozrywkę szerokim łukiem. Jednak skoro taki sprzęt się pojawił, to zapewne ma też potencjalnych odbiorców. ASUS zapewne wie co robi. Biorąc pod uwagę obecne trendy w stylistyce urządzeń komputerowych kwestią czasu było, aż pojawią się podświetlane dyski twarde.
Podświetlany dysk zewnętrzny ASUS FX

ASUS FX to tak naprawdę dwa dyski, bo seria obejmuje modele: EHD-A1T (o pojemności 1 TB) oraz EHD-A2T (o pojemności 2 TB). Obydwa są zgodne z systemem podświetlenia ASUS Aura, który obsługują niektóre płyty główne tego producenta. Z systemem tym są kompatybilne także produkty spoza portfolio tajwańskiej firmy, czego dobrym przykładem są testowane ostatnio pamięci HyperX Predator RGB.

Zgodność z systemem ASUS Aura to niewątpliwa zaleta dla posiadaczy płyt głównych i gamingowych laptopów tego producenta (fot. ASUS)

Dysk ma wymiary dość typowe dla nośników zewnętrznych 2,5″: 128 x 80 x 16,3 mm i waży 145 gramów. Nośnik ASUS FX korzysta z interfejsu USB 3.1 Gen 1. Za komunikację odpowiada w nim układ ASMedia ASM1153E1.

Bez uruchomionego podświetlenia dysk nadal prezentuje się dość oryginalnie (fot. ASUS)

Producent dołącza do urządzenia oprogramowanie do backupu. Użytkownik może wybrać w nim kilka trybów automatycznego wykonywania kopii zapasowych, z możliwością szyfrowania zawartości nośnika 256-bitowym kluczem AES. Ceny dysków nie zostały jeszcze podane. Zwykłe dyski zewnętrzne o pojemności 1 TB można znaleźć w internetowych sklepach za kwotę poniżej 200 zł. | CHIP