Solarny dron spędził w powietrzu rekordowe 26 dni

Zephyr S nie jest zwykłym dronem. To ogromna konstrukcja ważąca 75 kilogramów i mająca skrzydła o rozpiętości 24,5 metra. Maszyna zbudowana jest z włókna węglowego, na którego powierzchni znajdują się panele słoneczne zasilające baterię litowo-siarkową. W ciągu dnia Zephyr S wykorzystuje ogniwa do ładowania akumulatora, który napędza dwa śmigła. W nocy zaś energia zgromadzona w baterii jest w stanie utrzymać pojazd w powietrzu.
zephyr s
zephyr s

26 dni w powietrzu to niesamowity wynik. Poprzedni rekord świata w tej kategorii wynosił ponad 14 dni i również należał do Zephyra, ale wcześniejszej generacji. Nad swoim pojazdem firma Airbus (wcześniej Qinetic) pracuje od 2003 roku. Dronowi pomaga fakt, że porusza się na wysokościach stratosferycznych, a zatem wyższych od tych, na jakich spotykamy nie tylko drony, ale też i samoloty. Zephyrowi nie przeszkadzają więc chmury ponieważ unosi się ponad nimi.

[banner slot=”text”]

Firma planuje kontynuować rozwój drona. Jeszcze w tym roku Zephyr ma ruszyć w kolejny lot i wytrzymać w powietrzu kilka miesięcy. Jeżeli testy zakończą się sukcesem, maszyna będzie mogła być wykorzystywana do monitorowania terenów katastrof, obszarów rolniczych, zmian zachodzących w środowisku, a także dostarczać internet do odległych zakątków świata. | CHIP