Za pomocą mikrofonu można podsłuchać… obraz z monitora

Okazuje się, że monitory LCD podczas wyświetlania obrazu emitują dźwięki, które mogą zostać wykorzystane do odtworzenia wyświetlanego na nich obrazu. Daniel Genkin, Mihir Pattani, Raei Shuster i Eran Tromer w trakcie rozmowy telefonicznej byli w stanie stwierdzić między innymi, że osoba po drugiej stronie przeglądała strony w sieci, a nawet odczytać konkretny adres internetowy.
Za pomocą mikrofonu można podsłuchać… obraz z monitora

Monitory LCD nie tylko wyświetlają obraz, ale też emitują dźwięki niesłyszalne dla ludzi (fot. Genkin, Pattani, Schuster, Tromer)

Do przechwycenia obrazu za pomocą dźwięków wystarczy smartfon położony nieopodal monitora, inteligentny głośnik, albo mikrofon kierunkowy postawiony 10 metrów od komputera. Co więcej dźwięki, które emitują monitory LCD podczas wyświetlania obrazu są niesłyszalne dla ludzi. Jednak programy analizujące te szumy potrafią odtworzyć to, co pojawia się na ekranie.

[banner slot=”text”]

Co ciekawe, technika ta działa zarówno w przypadku ekranów LCD, jak i archaicznych CRT. Odpowiednio wytrenowana sztuczna inteligencja potrafi z dużą dokładnością przekształcić emitowane sygnały na obraz. Przechwytywanie ekranu jest łatwiejsze, jeśli znany jest model monitora. Dźwięki wydają też inne podzespoły komputera. Wcześniej ci sami naukowcy, razem z Adim Shamirem, twórcą algorytmu RSA, pokazali, w jaki sposób można wykraść klucze prywatne na podstawie analizy dźwięków, jakie wydaje zasilacz w trakcie szyfrowania danych. | CHIP