Haker zapowiedział, że usunie konto Zuckerberga z Facebooka

Samozwańczy łowca nagród, który wykrywa błędy oprogramowania w zamian za gotówkę, poinformował 26 tys. obserwujących jego profil użytkowników Facebooka, że usunie konto miliardera z jego własnego portalu w niedzielę o godzinie 12.00 czasu polskiego. 24-latek zamierza transmitować całą operację na Facebooku. Nie wiadomo jednak czy firma pozwoli na takie włamanie. Z jednej strony byłoby to upokarzająca demonstracja słabości systemów bezpieczeństwa. Z drugiej strony jednak, taki eksperyment mógłby być nauczką dla specjalistów, którzy mieliby szansę na załatanie luk.
Haker zapowiedział, że usunie konto Zuckerberga z Facebooka

Czy konto Zuckerberga rzeczywiście zniknie z Facebooka w niedzielę? (fot. własne)

Chang Chi-yuan ma już na swoim koncie kilka dokonań. W 2016 roku został wyróżniony w edycji LINE Security Bug Bounty Program za pomoc w odnalezieniu wielu luk m.in. na samym Facebooku, który w podziękowaniu zaoferował mu 30 tys. dolarów tajwańskich. W ubiegłym roku młody mężczyzna włamał się do systemu przewoźnika autobusowego, dzięki czemu udało mu się kupić bilet za równowartość 10 polskich groszy i przejechać się na nim na trasie. Został wówczas skazany na 60 dni aresztu, które ostatecznie zamieniono na grzywnę.

Nie chciałem być dobrym, ani jakimkolwiek inny hakerem. Po prostu się nudzę i chcę zrobić coś niezwykłego, dzięki czemu zarobię trochę pieniędzy. – tłumaczy Chang Chi-yuan w swoim ostatnim poście.

Jeżeli hakerowi uda się rzeczywiście dostać do profilu założyciela Facebooka, to nie będzie on pierwszą osobą o takim dokonaniu. W 2013 roku palestyński ekspert bezpieczeństwa, którego interwencje portal Zuckerberga skutecznie ignorował, włamał się także na konto właściciela Facebooka i opublikował w nim post nawołujący do likwidacji luki. | CHIP