MagicScroll – tablet z nawiniętym na rolkę ekranem

MagicScroll przypomina starożytne papirusy zwinięte w rulon. W tym wypadku naukowcy nawinęli ekran na rolkę wydrukowaną w drukarce 3D. Pokrętła przesuwają wyświetlane zapowiedzi wiadomości. Kiedy zdecydujemy, że dana informacja nas zaciekawiła, możemy wysunąć ekran, aby przeczytać resztę artykułu. Dzięki zamontowanej kamerze urządzenie spełni też rolę kontrolera podobnego do Wiimote Nintendo.
MagicScroll
MagicScroll

Tablet jest duży, jednak pamiętajmy, że to dopiero prototyp. Inżynierowie zamierzają zmniejszyć MagicScroll do rozmiarów długopisu. Obecnie producenci smartfonów prześcigają się w opracowywaniu coraz większych ekranów i wydają się zapominać, że duże wyświetlacze często są kłopotliwe ze względu na to, że nie mieszczą się w kieszeni. Nawijany czy rozwijany ekran ma szansę być rozwiązaniem problemu.

Nad zginanymi i składanymi smartfonami pracują m.in. Apple i Samsung. Oba koncerny opatentowały swoje pomysły, a gotowe urządzenia pokażą prawdopodobnie w przyszłym roku. Warto zwrócić uwagę, że Human Media Lab z Queens University, które skonstruowało prototyp MagicScrolla, wcześniej współpracowało z Apple przy projektowaniu niektórych funkcji iPhone’a X. Inżynierowie HML zaprojektowali Animoji i inteligentne zarządzanie powiadomieniami na podstawie skanowania twarzy użytkownika. Zatem być może niektóre pomysły wykorzystane w MagicScrollu trafią też w przyszłości do iPhone’ów i iPadów. | CHIP