MediaTek: Tani procesor z łącznością 5G w przyszłym roku

MediaTek wchodzi na rynek układów 5G w swoim stylu, czyli bez silenia się na wyścig wydajności z Samsungiem, Huawei, Qualcommem czy Apple. Tajwańska firma oficjalnie odpuściła produkcję układów dla smartfonów z wyższej półki jeszcze w 2017 roku. Jednak w segmencie niskim i niższej części segmentu średniego radzi sobie znakomicie. Tym samym producent może nie ma wielkiego wpływu na rozwój najmocniejszych smartfonów, ale jeśli chodzi o smartfony “dla mas”, ma wiele do powiedzenia. Dlatego informacja o nowym, tanim układzie ze zintegrowanym modemem 5G ma niebagatelne znaczenie.
MediaTek
MediaTek

MediaTek M70 ma pojawić się w przyszłym roku (fot. MediaTek)

Helio M70, bo tak nazywa się nowy procesor firmy MediaTek, będzie wykonany w procesie 7 nm. Jego częścią jest modem 5G. Podobnie jak w przypadku Qualcomm X50 i Huawei 5000, aktualne modemy 5G MediaTeka nie są zintegrowane wewnątrz procesora, a stanowią niezależne układy, które producent urządzenia musi dołożyć (i, oczywiście, dokupić) do swojego urządzenia. Obecnie standardem są zintegrowane modemy LTE w mobilnych SoC. Taka integracja powoduje też zmniejszenie ceny całego układu. Wygląda na to, że już niedługo większość nowych urządzeń, także tych budżetowych, będzie miała nowe modemy zapewniające szybki przesył danych.

Wprawdzie premiera dopiero w przyszłym roku, co równie dobrze może oznaczać końcówkę 2019 roku, jednak nawet w takim przypadku może to oznaczać sprawne przechodzenie na szybką łączność 5G. Co prawda w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych względnie bogatych częściach świata telefony z układami MediaTek nie stanowią większości. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia z układami tajwańskiego producenta odpowiadają za znaczącą część rynków chińskiego i indyjskiego, a więc tych największych na świecie pod względem liczby klientów. | CHIP