Naukowcy wydrukowali w technice 3D sztuczne oko

Zespół naukowców z University of Minnesota pod kierownictwem Michaela McAlpine’a przy pomocy specjalnego tuszu nadrukował na sferycznej, szklanej kopule fotodiody, które zamieniają światło w elektryczność. Produkcja takiej soczewki zajmuje niecałą godzinę i wykorzystuje się w tym procesie druk 3D. Elektroniczny odpowiednik pręcików i czopków znajdujących się w oku wymaga jeszcze dopracowania. Skuteczność sztucznej soczewki w przetwarzaniu światła na sygnały elektryczne wynosi w tej chwili 25 procent. Naukowcy jednak pracują nad poprawieniem wydajności swojego wynalazku.
Naukowcy wydrukowali w technice 3D sztuczne oko

Jednocześnie pracują również nad opracowaniem techniki drukowania bionicznej elektroniki na bardziej miękkim podłożu tak, by można było taką soczewkę umieścić w oku pacjenta. Wcześniej naukowcy w technice 3D wydrukowali sztuczne ucho. Tego typu inteligentne protezy i sztuczna skóra mogą pomóc wielu osobom powrócić do zdrowia po ciężkich chorobach i wypadkach, a także rozszerzyć możliwości ludzkich zmysłów o zaawansowaną technologię podobną do tej znanej z filmów science-fiction.

Oczywiście, pozostaje jeszcze problem połączenia takiej inteligentnej protezy z mózgiem. Nad tym jednak również już trwają prace. Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie opracowali miniaturowe anteny, które po wszczepieniu do czaszki komunikowałyby się z zewnętrznymi urządzeniami, takimi jak na przykład sztuczne soczewki. Nad komunikacją mózg-komputer pracuje też amerykańska agencja obrony DARPA i firma Neuralink założona przez Elona Muska. | CHIP