Naukowcy wydrukowali w technice 3D sztuczne oko

Soczewka ma diody reagujące na światło.

Zespół naukowców z University of Minnesota pod kierownictwem Michaela McAlpine’a przy pomocy specjalnego tuszu nadrukował na sferycznej, szklanej kopule fotodiody, które zamieniają światło w elektryczność. Produkcja takiej soczewki zajmuje niecałą godzinę i wykorzystuje się w tym procesie druk 3D. Elektroniczny odpowiednik pręcików i czopków znajdujących się w oku wymaga jeszcze dopracowania. Skuteczność sztucznej soczewki w przetwarzaniu światła na sygnały elektryczne wynosi w tej chwili 25 procent. Naukowcy jednak pracują nad poprawieniem wydajności swojego wynalazku.

Jednocześnie pracują również nad opracowaniem techniki drukowania bionicznej elektroniki na bardziej miękkim podłożu tak, by można było taką soczewkę umieścić w oku pacjenta. Wcześniej naukowcy w technice 3D wydrukowali sztuczne ucho. Tego typu inteligentne protezy i sztuczna skóra mogą pomóc wielu osobom powrócić do zdrowia po ciężkich chorobach i wypadkach, a także rozszerzyć możliwości ludzkich zmysłów o zaawansowaną technologię podobną do tej znanej z filmów science-fiction.

Oczywiście, pozostaje jeszcze problem połączenia takiej inteligentnej protezy z mózgiem. Nad tym jednak również już trwają prace. Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie opracowali miniaturowe anteny, które po wszczepieniu do czaszki komunikowałyby się z zewnętrznymi urządzeniami, takimi jak na przykład sztuczne soczewki. Nad komunikacją mózg-komputer pracuje też amerykańska agencja obrony DARPA i firma Neuralink założona przez Elona Muska. | CHIP