BeeMee – społecznościowy eksperyment MIT z okazji Halloween

BeeMe to, jak czytamy w informacji prasowej, potężna, wciągająca gra społecznościowa, która bezpośrednio czerpie inspiracje z kultury popularnej, literatury, sztuk performatywnych, gier i kultury przekazu YouTube. Gra, do której będziemy mogli dziś dołączyć jest kontynuacją opowieści o złej sztucznej inteligencji. SI o imieniu Zookd, która przez przypadek wydostała się na wolność jest Złem i trzeba je wyeliminować. Jedyną osobą, która może tego dokonać jest inny bohater tej opowieści reprezentowany przez zawodowego aktora. To co on zrobi zależeć będzie tylko i wyłącznie od internautów.
BeeMee – społecznościowy eksperyment MIT z okazji Halloween

https://twitter.com/beeme_mit/status/1051839048770293762

Gra przypomina zdalne sterowanie osobą zamkniętą w escape roomie. Potrwa około dwie godziny, ale niewykluczone, że ten czas zostanie zmieniony przez publiczność. Aktor, którego sytuację dopiero poznamy, znajdzie się w nieprzypadkowym miejscu i zrobi praktycznie wszystko, co mu każą internauci (poza tym co narusza prawo lub narażałoby jego wizerunek). Społeczność pokieruje jego działaniami i być może uda mu się pokonać Zookoda. Równie dobrze internauci mogą kazać aktorowi położyć się spać, zamiast szukać rozwiązania.

To nie pierwszy szalony healloweenowy eksperyment przeprowadzany przez Media Lab. W 2016 roku zbudowana przez Media Lab Nightmare Machine, przerabiała fotografie osób, tak by te przypominały zombie. Rok później naukowcy zbudowali sztuczną inteligencję o imieniu Shelley, która nauczyła się pisać krótkie horrory.  Teraz do „strasznego” eksperyment rodem z  „Czarnego Lustra”,  wciągnięci zostają internauci.

Zabawa, zabawą, ale BeeMe, tak jak każdy inny pomysł MIT-u, czemuś służy. Celem tego niecodziennego eksperymentu jest sprawdzenie w praktyce jednej z możliwości, która może zasadniczo zmienić nasze dotychczasowe spostrzeganie rozrywki i interakcji. Nie wiadomo czy wygra dobro czy zło ani jak potoczą się losy bohatera. Gra wraz z transmisją wideo, dostępna będzie pod adresem beeme.online. | CHIP