MacBook Air, Mac mini i iPad Pro – omawiamy detale najnowszych urządzeń Apple

Największą zmianą w laptopie Apple jest 13,3-calowy wyświetlacz Retina, który zdobi cienka, czarna ramka. Rozdzielczość obrazu została podbita do 2560 x 1600 pikseli. Komputer konstruktorzy zamknęli w o 17 procent mniejszej obudowie, w której teraz znalazło się miejsce na dwa porty USB-C 3.1 ze wsparciem Thunderbolt 3. MacBook Air stał się jeszcze cieńszy – 15,6 mm względem 17,6 – oraz lżejszy – 1,25 kg wobec 1,34 wcześniej.
ipad pro
ipad pro

MacBook Air

MacBook Air po raz pierwszy obsłuży Touch ID, za który odpowiada nowy chip T2 (fot. Apple)

W wersji podstawowej urządzenie pracuje z 2-rdzeniowym procesorem Intel i5 8 generacji, zintegrowaną kartą graficzną Intel UHD Graphics 617, 8 GB RAM-u DDR3 (maksymalnie 16 GB) i 128 GB SSD (maks 1,5 TB). Bateria powinna wystarczyć na 12 godzin przeglądania internetu lub 13 godzin odtwarzania wideo. Zamiast tradycyjnej klawiatury Apple postawiło tym razem na klawiaturę motylkową stosowaną w MacBookach 12 i MacBookach Pro. W nowym MacBooku Air jest też o 20 procent większy touchpad. W najtańszej konfiguracji komputer kosztuje 1200 dolarów. Znamy również już polską (dolną) cenę – to 6000 złotych.

iPad Pro

Znacznie większą zmianę w konstrukcji widać w przypadku iPada Pro. Z tabletu znika przycisk Home oraz złącze Lightning, które Apple zastąpiło portem USB. 11-calowy wyświetlacz Liquid Retina (ten sam co w iPhonie XR) został zamknięty w obudowie o rozmiarach 10,5-calowego poprzedniego modelu. Nie zabrakło kamery obsługującej Face ID.

Nowy iPad Pro w dwóch rozmiarach (fot. Apple)

Za działanie urządzenia odpowiada 8-rdzeniowy CPU A12X Bionic, który ma działać nawet o 90% szybciej od starszego procesora. W podstawowej konfiguracji tablet dostał 64 GB pamięci wewnętrznej, maksymalnie to 1 TB. Udoskonalono rysik – Apple Pencil 2 przyczepia się magnetycznie do obudowy tabletu i jednocześnie ładuje się indukcyjnie. Ceny iPada Pro zaczynają się od 800 dolarów za wersję z Wi-Fi i od 950 dolarów z LTE. Polskie ceny to odpowiednio – 3800 i 4600 złotych.

mac mini
Porty w obudowie nowego Maca mini (fot. Apple)

Mac mini

Dość nieoczekiwanie Apple odświeżyło po czterech latach swoje miniaturowe komputery. Mac mini otrzymał 4- lub 6-rdzeniowe procesory Intela 8 generacji, od 8 do 64 GB RAM-u oraz pamięci SSD od 128 GB do 2 TB. W porównaniu do poprzedniej generacji urządzenie powinno być pięciokrotnie szybsze. Podobnie jak w MacBooku Air, tak i tutaj za bezpieczeństwo danych użytkownika i systemy biometryczne odpowiada chip T2. Ceny bazowego modelu rozpoczynają się od 800 dolarów. W naszym kraju będą to 4000 złotych.

Tu piszemy m.in. o iOS-ie 12.1, mobilnym Photoshopie i grze “NBA 2K” >> | CHIP