NEWS: Pokojowa Nagroda Nobla przyznana

Nagrodę w imieniu ofiar przemocy seksualnej otrzymali kongijski ginekolog Denis Mukwege specjalizujący się w leczeniu ofiar gwałtów i jezydzka aktywistka i była niewolnica seksualna Nadia Murad za “odważne zwalczanie zbrodni wojennych i dochodzenie sprawiedliwości dla ofiar”.
NEWS: Pokojowa Nagroda Nobla przyznana

Nadia Murad jest ofiarą Państwa Islamskiego. Denis Mukwege to 63-letni ginekolog z Demokratycznej Republiki Konga. Pomaga pacjentkom, które padły ofiarą napaści seksualnej w czasie wojny w jego kraju.

W uzasadnieniu napisano: “Norweski Komitet Noblowski postanowił przyznać Pokojową Nagrodę Nobla za 2018 r. Denis Mukwege i Nadia Murad za ich wysiłki na rzecz zakończenia stosowania przemocy seksualnej jako broni podczas konfliktów zbrojnych. Obydwie osoby wniosły istotny wkład w zwrócenie uwagi na zbrodnie wojenne i ich zwalczanie. Denis Mukwege jest człowiekiem, który poświęcił swoje życie obronie tych ofiar. Nadia Murad jest świadkiem, który opowiada o nadużyciach popełnione przeciwko sobie i innym. Każda z nich na swój sposób przyczyniła się do tego, że coraz więcej wiadomo o przemocy seksualnej, do której dochodzi w czasie wojny i do tego, że sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.”