Znamy wszystkich laureatów tegorocznych Nagród Nobla

Jako pierwsi tegoroczną Nagrodą Nobla zostali uhonorowani fizycy. Szwedzka Akademia wyróżniła Arthura Ashkina, Gérarda Mourou i Donnę Strickland za dokonanie przełomu w technologii laserowej. Połowa nagrody powędrowała do Arthura Ashkina z Bell Laboratories. W 1987 roku zastosował on tzw. optyczne szczypce, które potrafią chwytać drobne cząsteczki, a nawet atomy. Powstanie tej szeroko stosowanej metody było możliwe dzięki Donnie Strickland i Gerardowi Mourou z Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie, którzy dwa lata wcześniej przetarli szlaki i wykorzystali bardzo krótkie, a jednocześnie silne wiązki laserowe. Naukowcom z Kanady przypadła druga połowa nagrody.
Znamy wszystkich laureatów tegorocznych Nagród Nobla

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki za optyczne szczypce

Arthur Ashkin, Gérard Mourou i Donna Strickland otrzymali nagrodę za wynalezienie “optycznych szczypiec” (graf. Nobel Media)

Nagroda Nobla za wykorzystanie teorii ewolucji w chemii

Laureaci tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie Chemii zostali odznaczeni za praktycznie wykorzystanie teorii ewolucji. Połowa nagrody przypadła Frances H. Arnold, która w 1993 roku przeprowadziła pierwszą udaną ewolucję enzymów. W efekcie dziś można produkować wiele substancji chemicznych bez niszczenia środowiska naturalnego. Drugą połową nagrody podzielili się George P. Smith i Gregory P. Winter, którzy w 1985 roku za pomocą wirusów infekujących bakterie stworzyli nowe białka.

Frances H. Arnold, George P. Smith i Gregory P. Winter otrzymali nagrodę za wykorzystanie ewolucji w produkcji nowych białek (graf. Nobel Media)

Nagroda za przełom w walce z nowotworami

Nagroda Nobla za postępy w medycynie przypadła Jamesowi P. Allisonowi i Tasuku Honjo za ich pracę dotyczącą leczenia nowotworów. Naukowcy równolegle odkryli sposób na sterowanie układem odpornościowym chorego na raka w ten sposób, aby przeciwciała zaczęły atakować chore komórki organizmu.

James P. Allisonowi i Tasuku Honjo zostali wyróżnieni za odkrycie nowych metod walki z nowotworami (graf. Nobel Media)

Pokojowa Nagroda Nobla za walkę z przemocą seksualną

Denis Mukwege i Nadia Murad zostali nagrodzeni za walkę z przemocą seksualną podczas wojen. Denis Mukwege jest lekarzem, który upublicznił tysiące przypadków gwałtów podczas wojny domowej w Demokratycznej Republice Kongo. Z kolei Nadia Murad to Jazydka, która podobnie jak 3 tysiące innych mieszkanek Iraku padła ofiarą przemocy seksualnej ze strony członków Państwa Islamskiego. Dzięki temu, że udało jej się zbiec, mogliśmy dowiedzieć się o zbrodniach wojennych terrorystów z ISIS.

Pokojowa Nagroda Nobla przypadła Denisowi Mukwege i Nadii Murad za ujawnienie zbrodni wojennych na tle seksualnym (graf. Nobel Media)

Nagroda z ekonomii

William Nordhaus i Paul Romer zajmują się długofalowym, zrównoważonym wzrostem gospodarki światowej. Badania Williama Nordhausa pokazują, w jaki sposób działalność gospodarcza wpływa na podstawową chemię i fizykę oraz zmiany klimatyczne. Natomiast Paul M. Romer, do niedawna główny ekonomista Banku Światowego, opracował model ilościowy, opisujący globalną grę ekonomiczną i klimatyczną. Jego model jest obecnie szeroko rozpowszechniony i służy do badania konsekwencji interwencji w politykę klimatyczną.

William Nordhaus otrzymał nagrodę za tzw. ekonomię ekologiczną, a Paul Romer za tzw. endogeniczną teorię wzrostu (graf. Nobel Media)

Rok bez Literackiej Nagrody Nobla

W tym roku nie przyznano Literackiej Nagrody Nobla ze wzgledu na skandal związany z oskarżeniami kierowanymi pod adresem Jeana-Claude’a Arnault. 18 kobiet oskarżyło tego znanego fotografa o molestowanie. Arnault jest mężem Katariny Frostenson, która jest członkiem Królewskiej Szwdzkiej Akademii Nauk, przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. Z kapituły zrezygnowało 3 członków w proteście przeciwko pozostawieniu Frotenson na stanowisku. W efekcie Komitet Noblowski podjął trudną decyzję o nieprzyznaniu w tym roku wyróżnienia dla literatów. | CHIP