Comet Lake S – niespodziewane informacje o nowych procesorach Intela dla PC

Intel Comet Lake – tej nazwy dotąd nie słyszeliśmy w kontekście układów dla komputerów stacjonarnych. Pojawiły się wprawdzie przecieki o układach Comet Lake U, skierowanych do laptopów. Jednak wersji oznaczonej literą “S”, zarezerwowanej dla układów desktopowych do tej pory w przeciekach nie było. Wydaje się jednak, że Intel może umieścić układy Comet Lake S między Coffee Lake S i Cannon Lake S.
i9-12900K w Cinebench, i9-12900K w Cinebench R20
i9-12900K w Cinebench, i9-12900K w Cinebench R20

Umieszczenie 10 fizycznych rdzeni wykonany w 14-nanometrowym procesie technologicznym wydaje się szczytem możliwości podstawki LGA 1151 (fot. Intel)

Według ujawnionych ostatnio przecieków, nowe procesory będą miały do 10 fizycznych rdzeni. Komunikują się między sobą za pomocą nie jednej, a dwóch magistrali pierścieniowych. Gdyby ta zmiana konstrukcyjna okazała się prawdą, wówczas zmniejszy się problem opóźnień komunikacji pomiędzy rdzeniami, z którymi układy AMD Ryzen zasadniczo radzą sobie lepiej. Jednak ograniczeniem będzie tu z pewnością co innego: chodzi o proces technologiczny. Według przecieku, procesory Comet Lake korzystają z tej samej technologii produkcji co ostatnie… trzy generacje procesorów: 14 nm++. Mimo, że Intel opanował produkcję 14-nanometrowych układów na bardzo wysokim poziomie (co widać chociażby po Core i9-9900K, a więc 8-rdzeniowym CPU o naprawdę wysokiej częstotliwości pracy), to jednak nie może on ścigać się bez końca z układami produkowanymi w nowocześniejszym procesie technologicznym.

[banner slot=”text”]

Jeżeli 10-rdzeniowe procesory Intel Comet Lake S nie pozostaną jedynie w sferze przecieków, mogą być krokiem np. do zmiany platformy z LGA 1151 na większą podstawkę. Już teraz widać, że nieco większe fizyczne wymiary procesorów mogą pozwolić na szybkie zwiększanie liczby rdzeni (jak np. w AMD Threadripper) przy zachowaniu tej samej podstawki. Pewne jest natomiast, że w przyszłym roku Intel musi wypuścić nowe jednostki, by skutecznie rywalizować z Ryzenami 3 generacji. | CHIP


⇒ Tutaj znajdziecie nasz najnowszy ranking procesorów.