Polskie satelity polecą na pokładzie rakiety Falcon 9 na orbitę okołoziemską

Misja satelity PW-Sat jest bardzo istotna dla przyszłych lotów, a także dla rozwoju szybkiego internetu z orbity okołoziemskiej, w który inwestuje Elon Musk. Dwa pierwsze testowe satelity telekomunikacyjne SpaceX umieszczone na orbicie na początku roku, miały problem z obniżeniem pułapu i spłonięciem w atmosferze. Jeśli eksperyment PW-Sat2 z żaglem słonecznym spychającym satelitę w stronę Ziemi się powiedzie, niewykluczone, że zostanie wykorzystany w przyszłości przez SpaceX.
Polskie satelity polecą na pokładzie rakiety Falcon 9 na orbitę okołoziemską

Aktualizacja: Start rakiety Falcon 9 został przełożony z powodu warunków pogodowych.

Poza PW-Sat2, o którym pisaliśmy na początku listopada, na pokładzie rakiety Falcon 9 znajdą się także dwa inne satelity, również wykonane przez polskich naukowców. ICEYE-X2 to polsko-fińskie urządzenie do obserwacji Ziemi. Natomiast ESEO/S-50 to satelita skonstruowany w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej. Studenci z Politechniki Wrocławskiej pomagali opracować system komunikacyjny dla tego statku. Łącznie, Falcon 9 wyniesie 64 satelity skonstruowane przez naukowców z 17 państw.

Satelita PW-Sat2 sprawdzi nową metodę deorbitacji kosmicznych śmieci (fot. FP Space)

— Celem żagla deorbitacyjnego jest zwiększenie powierzchni satelity, a co za tym idzie oporu aerodynamicznego, dzięki czemu PW-Sat2 obniży swoją orbitę, by docelowo spłonąć w atmosferze. Taki system pozwala przyspieszyć ok. 20 krotnie zwolnienie miejsca na orbicie po zakończeniu misji satelity — mówi Inna Uwarowa, koordynator projektu realizowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.

Sonda InSight zabrała na Marsa również urządzenia skonstruowane przez polskich naukowców (fot. NASA)

To kolejne polskie akcenty w ostatnim czasie związane z podbojem kosmosu. W poniedziałek na Marsie wylądowała sonda InSight razem z robotem Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) zbudowanym przez polską firmę Astronika we współpracy z Polską Akademią Nauk. Jego zadaniem będzie wwiercenie się w skorupę Marsa. InSight wylądował szcześliwie na Czerwonej Planecie. Miejmy nadzieję, że podobnie będzie także dziś podczas startu rakiety Falcon 9. | CHIP

Więcej:kosmosSpaceX