flexpai

Royole zapowiada na grudzień elastyczny smartfon FlexPai

Podczas konferencji w Pekinie kalifornijski startup Royole zaprezentował FlexPai - pierwszy smartfon z elastycznym ekranem. Urządzenie można już kupić w przedsprzedaży w cenie 1388 euro (około 6 tysięcy złotych) za wersję ze 128 GB pamięcią. 1539 euro (około 6650 złotych) kosztuje model 256 GB. Smartfon trafi do klientów w ostatnim miesiącu roku.

Po rozłożeniu ekran Flexpai mierzy 7,8 cala, dzięki czemu można wykorzystywać go jak tablet. Elastyczny wyświetlacz składa się w pół i dzieli na trzy części – główną o proporcjach 16:9 i rozdzielczości 810 x 1440 pikseli, dodatkową o proporcjach 18:9 i rozdzielczości 720 x 1440 pikseli oraz najmniejszą, krawędziową o proporcjach 21:6 i rozdzielczości 390 x 1440 pikseli. Na tej ostatniej powierzchni znajdą się głównie powiadomienia. Żywotność ekranu określono na 200 tysięcy zgięć.

royole flexpai
Tak FlexPai wygląda po złożeniu (fot. Royole)

Ramki okalające urządzenie są dość grube, zwłaszcza lewa krawędź, na której umieszczono dwie kamery (20 i 16 MPix, f/1.8), diodę LED, głośnik i pozostałe sensory. Nie będzie to też najlżejszy telefon, Flexpai waży 320 gramów. Grubość odstaje od współczesnych standardów – aż 7,6 milimetra w trybie rozłożonym.

Jeżeli chodzi o podzespoły, producent postawił na niesprecyzowany, 8-rdzeniowy procesor Snapdragon z serii 800 taktowany zegarem o częstotliwości 2,8 Ghz, 6 lub 8 GB pamięci RAM oraz 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej. Szkoda że przy tak dużym ekranie bateria nie jest większa, jej pojemność to 3800 mAh. Poza czytnikiem linii papilarnych znajdziemy tu również wejście na dwie karty Nano SIM oraz USB-C. Smartfon pracuje pod kontrolą Water OS opartym na Androidzie 9.0.

Chociaż Royole ubiegł innych producentów z zapowiedzią i przedsprzedażą urządzenia z elastycznym ekranem, może się okazać, że wcześniej na rynku pojawi się jednak produkt Samsunga. Koreański koncern organizuje 7 i 8 listopada konferencję programistyczną. Prezes Samsunga zdradził, że składany smartfon zostanie pokazany w tym roku. Możliwe, że będzie to właśnie podczas Samsung Developer Conference. Nad podobnymi rozwiązaniami pracują także LG, Doogee, Oppo i Turing. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.