XMM 8160 – pierwszy modem 5G Intela

Świat powoli wchodzi na kolejny etap komunikacji bezprzewodowej. Wkrótce wszystkie flagowe modele telefonów, a zaraz po nich także segmenty niższe otrzymają łączność 5G. Nie inaczej będzie w przypadku modemów, jakie możemy znaleźć w niektórych, głównie biznesowych, laptopach.
XMM 8160
XMM 8160

Intel XMM 8160 to modem wielozakresowy, obsługuje najnowsze technologie łączności (m.in. mmWave) oraz starsze standardy sięgające aż do sieci 2G. Łącząc wszystkie te możliwości w jednym chipsecie, producenci będą mogli uprościć płyty główne komputerów i hotspotów – zapewnia Intel.

Modem Intela to złożona konstrukcja, zwłaszcza że musi zachować kompatybilność wsteczną ze starszymi standardami łączności (graf. Intel)

Modem zapewnia prędkość maksymalną do 6 Gb/s, trzy razy wyższą od aktualnie dostępnych modemów LTE Intela. Obsługuje zakresy fal krótkich i szerokopasmowych mmWave, a także 5G NR od 600 MHz do 6 GHz (zarówno w przypadku FDD, jak i TDD). XMM 8160 obsługuje również EN-DC – sposób działania, w którym modem może łączyć się jednocześnie z sieciami 4G i 5G. Łączność jest kontrolowana przez sieć 4G, a na 5G przełącza się w razie potrzeby w celu szybkiego przesyłania danych. Zdaniem Intela, będzie to istotnym atutem modemu w czasie przechodzenia z 4G na 5G.

XMM 8160 ma być gotowy jednak najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku, pierwsze produkty wyposażone w ten podzespół trafią do sprzedaży w pierwszej połowie 2020. Jakie produkty? Na razie możemy się tylko domyślać. Apple porzuciło współpracę z Qualcommem i używało ostatnio modemów Intela. Nie jest jasne, czy producent iPhone’ów sięgnie po urządzenie Intela także w 2019 roku. Jednak niemal na pewno XMM 8160 pojawi się w laptopach biznesowych, w których modemy LTE często uzupełniają łączność Wi-Fi. W niedalekiej przyszłości podobną rolę może spełniać 5G. | CHIP