XMM 8160

XMM 8160 – pierwszy modem 5G Intela

Transfer 3 razy szybszy niż LTE.

Świat powoli wchodzi na kolejny etap komunikacji bezprzewodowej. Wkrótce wszystkie flagowe modele telefonów, a zaraz po nich także segmenty niższe otrzymają łączność 5G. Nie inaczej będzie w przypadku modemów, jakie możemy znaleźć w niektórych, głównie biznesowych, laptopach.

Intel XMM 8160 to modem wielozakresowy, obsługuje najnowsze technologie łączności (m.in. mmWave) oraz starsze standardy sięgające aż do sieci 2G. Łącząc wszystkie te możliwości w jednym chipsecie, producenci będą mogli uprościć płyty główne komputerów i hotspotów – zapewnia Intel.

Modem Intela to złożona konstrukcja, zwłaszcza że musi zachować kompatybilność wsteczną ze starszymi standardami łączności (graf. Intel)

Modem zapewnia prędkość maksymalną do 6 Gb/s, trzy razy wyższą od aktualnie dostępnych modemów LTE Intela. Obsługuje zakresy fal krótkich i szerokopasmowych mmWave, a także 5G NR od 600 MHz do 6 GHz (zarówno w przypadku FDD, jak i TDD). XMM 8160 obsługuje również EN-DC – sposób działania, w którym modem może łączyć się jednocześnie z sieciami 4G i 5G. Łączność jest kontrolowana przez sieć 4G, a na 5G przełącza się w razie potrzeby w celu szybkiego przesyłania danych. Zdaniem Intela, będzie to istotnym atutem modemu w czasie przechodzenia z 4G na 5G.

XMM 8160 ma być gotowy jednak najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku, pierwsze produkty wyposażone w ten podzespół trafią do sprzedaży w pierwszej połowie 2020. Jakie produkty? Na razie możemy się tylko domyślać. Apple porzuciło współpracę z Qualcommem i używało ostatnio modemów Intela. Nie jest jasne, czy producent iPhone’ów sięgnie po urządzenie Intela także w 2019 roku. Jednak niemal na pewno XMM 8160 pojawi się w laptopach biznesowych, w których modemy LTE często uzupełniają łączność Wi-Fi. W niedalekiej przyszłości podobną rolę może spełniać 5G. | CHIP