AMD szykuje Radeony RX 3000

Trzy karty graficzne: Radeon RX 3060, Radeon RX 3070 oraz Radeon RX 3080 pojawiły się w przecieku podanym przez AdoredTV. Jest to to samo źródło, które przed premierą Turingów informowało o mających się później potwierdzić szczegółach, a ostatnio podające także informacje o nowych procesorach AMD. Czego dowiedzieliśmy się o nowych kartach graficznych AMD?
AMD szykuje Radeony RX 3000

Zacznijmy od generacji. Są to układy “Navi”, a więc będące raczej następcami Polarisów niż Radeonów Vega. To dość istotna informacja, bo umieszcza nowe karty w konkretnym punkcie rynku – szczególnie istotnym wśród większości graczy. Chodzi naturalnie o tzw. segment średni (wiem jak brzmi pisanie w Polsce o kartach kosztujących po 900-1300 złotych jako “średnich”, ale tak prezentuje się ten segment w drabince producentów i tym też jest dla mieszkańców bogatszych części świata). Widać, że AMD odeszło od tradycyjnego, trzycyfrowego nazewnictwa Radeonów RX. Nietrudno zauważyć tu pewne nawiązanie do produktów konkurencji. Co wybierze mniej zainteresowany technologią klient: RX 3070 czy RTX 2070? To chyba jasne.

Najtańszą kartą spośród nowości ma być AMD Radeon RX 3060. To oczywiście następca Radeonów RX560. Karta ta posiada 4 GB pamięci GDDR6, a sam układ cechuje się TDP 75W. Według przecieku ma mieć wydajność Radeona RX 580, co pozwala na swobodne granie właściwie w każdy tytuł w FullHD. Cena? W USA ma kosztować 129,99 dolarów (czyli około 500 zł netto).

Następną kartą jest Radeon RX 3070, mający mieć wydajność Radeona RX Vega 56. Podobnie jak w przypadku pozostałych kart nie znamy szczegółów budowy GPU, wiemy natomiast, że karta ma być wyposażona w 8 GB pamięci GDDR6. TDP układu ma wynosić 120W. Także i tu mamy do czynienia z dość atrakcyjną ceną. Ma ona wynieść 199,99 dolarów, czyli około 755 złotych netto.

Najmocniejszym w przecieku jest Radeon RX 3080, według AdoredTV przewyższający wydajnością Radeona RX Vega 64 o około 15 procent. Karta ma mieć 8 GB VRAM GDDR6, a TDP ma wynosić 150W. Cena w USA ma wynosić 249,99 USD, co daje około 950 zł netto. Wysoka wydajność może wynikać z kilku czynników: nowej architektury, większej liczby jednostek obliczeniowych lub wyższych częstotliwości. Biorąc pod uwagę to, że karty Navi mają dysponować GPU wytwarzanym w 7 nm, to można uznać, że zyskały one na każdym z czynników. Nowocześniejsza litografia umożliwia “upchnięcie” większej liczby elementów w tej samej co dotychczas wielkości GPU oraz podniesienie taktowania. Przekonamy się jednak w bliżej nieokreślonym terminie w przyszłym roku. | CHIP


Zanim opisane podzespoły trafią do sprzedaży warto sprawdzić aktualny ranking kart graficznych. Na pierwszym miejscu obecnie Zotac Gaming GeForce RTX 2080 Ti.