GIGABYTE GeForce RTX 2060 OC

GeForce RTX 2060 na zdjęciach

Następca popularnego GTX'a 1060.

Na ujawnionych przez serwis videocardz zdjęciach widać kartę produkcji Gigabyte’a. Sądząc po chłodzeniu, jest to model fabrycznie podkręcany, a przynajmniej podobny układ chłodzenia tajwański producent stosował dotychczas właśnie do serii kart poddanych fabrycznemu OC. Poza tym na fotografiach widać 8-pinowe gniazdo zasilania, a sam GPU prawdopodobnie będzie potrzebował (jak to zwykle w przypadku segmentu średniego) gniazda 6-pinowego. Silniejsze zasilanie sugeruje, że ze średniopółkowego Turinga wyciśnięto tu nieco więcej megaherców.

8-pinowe gniazdo zasilania w karcie dla średniego segmentu? Mamy tu raczej do czynienia z modelem poddanym OC (fot. videocardz)

Ujawniono także część informacji o specyfikacji karty. Jeżeli karta zostanie wyceniona na poziomie dzisiejszego GeForce’a GTX 1060 6 GB, to nowy RTX 2060 może okazać się prawdziwą gratką dla graczy. Karta posiada 1920 rdzeni CUDA (serwis podaje 30 jednostek CU, a każda składa się z 64 rdzeni CUDA). Tyle samo, co GeForce GTX 1070. Przy zastosowaniu 6 GB pamięci GDDR6 może to oznaczać nieco większą wydajność nowego RTX’a 2060 od GTX 1070. Poza tym potwierdza się, po raz kolejny, że karta będzie jednak wspierała ray-tracing.

Dwa duże wentylatory i solidny radiator – karta to proawdopodobnie model podkręcany fabrycznie (fot. videocardz)

Pozostaje jedynie kwestia ceny oraz daty premiery. Ta oczywiście nie została jeszcze ujawniona. Prawdopodobnie jednak NVIDIA nie będzie się spieszyła z wprowadzaniem nowej karty. Wprawdzie w tym segmencie GTX’owi 1060 wyrosła całkiem solidna konkurencja w postaci Radeona RX 590, to jednak „zieloni” muszą zaczekać do chwili, w której poprzednia generacja kart będzie nadal zalegała w dużych ilościach w magazynach partnerów OEM. | CHIP

 GeForce GTX 1060 prowadzi obecnie w naszym rankingu  kart graficznych w kategorii econo.