Kompaktowa stacja robocza bez kompromisów

Nie każdy użytkownik stacji roboczej potrzebuje dwuprocesorowej maszyny wyposażonej w cztery karty graficzne i terabajt pamięci RAM. Czasem wystarczy klienci poszukują kompaktowego rozwiązania, które jednocześnie nie wiąże się ze zbyt dużymi kompromisami odnośnie konfiguracji czy możliwości rozbudowy. Fujitsu Celsius J580 powstał właśnie na bazie takiej koncepcji.
stacja robocza Ceslius J580
stacja robocza Ceslius J580

Budowa

Komputery w obudowie typu desktop, zwanej też SFF (Small Form Factor) to urządzenia niewielkie, mieszczące się na biurku pod lub obok monitora. Ze względu na małe gabaryty do rozbudowy tego typu maszyn stosuje się kartu typu low profile, czyli z wąskim laminatem i wyposażone w krótki śledź, na którym mieści się często mniejsza liczba złączy. Chcąc uniknąć tych ograniczeń inżynierowie japońskiego producenta zmodyfikowali nieco koncepcję. Zamiast krótkich kart montowanych prostopadle w gniazdach PCI Express na płycie głównej zastosowali dodatkową kartę, która pozwala instalować karty równolegle do płyty. W konsekwencji Celsius J580 jest jedną z nielicznych (jeśli nie jedyną) stacją roboczą SFF na rynku, w której można instalować karty rozszerzeń pełnej wysokości (full profile).

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość używania np. wyższych modeli kart graficznych, które ze względu na wielkość laminatu nie występują w wersji low profile. Przykładem takiej kart jest Nvidia Quadro P2000 z 5 GB pamięci GDDR5 (tu znajdziecie jej cenę). Jeśli będziemy chcieli zamontować kartę tej klasy w małej obudowie, to Fujitsu Celsius J580 jest jedynym rozwiązaniem. To spora zaleta, bo P2000 jest najniższym modelem z najnowszej serii Nvidia Quadro wyposażonym w cztery pełne złącza Display Port. Wszystkie niższe modele wyposażone są w złącza mini Display Port, co wymusza stosowanie adapterów.

Dzięki konstrukcji z dodatkową kartą ze slotami Celsius J580 ma jeszcze jedna unikatową cechę. Producent przewidział bowiem dwie tego typu karty, z których jedna wyposażona jest w dwa sloty PCI Express (x16 i x4), a druga w slot PCI Express x16 o slot PCI 32 bit. W tym ostatnim montować można karty starszego typu, których nie ma już zbyt wiele w sklepach detalicznych, ale np. w zastosowaniach przemysłowych wciąż są jeszcze spotykane.

Ile dysków w SFF?

Wydaje się, że w obudowie SFF zmieści się niewiele dysków. Tymczasem w tej małej stacji roboczej znajdzie się miejsce nawet siedem dysków. Jak to możliwe? Otoż standardowe zatoki dla dużych dysków w rozmiarze 3,5 cala można wykorzystać do zamontowania nawet czterech dysków 2,5-calowych. Do tego na płycie głównej znajduje się złącze M.2-2280, w którym bez problemu zainstalujemy dysk SSD M.2 NVMe. Gdyby komuś było mało, to w obu slotach PCI Express może umieścić po jednym dysku SSD NVME w postaci kart PCIe. Razem daje to siedem dysków. Warto podkreślić, że chipset Intela sterujący płytą główną zamontowaną w J580 obsługuje RAID oraz przyspieszanie dysków HDD za pomocą niewielkiego, ale bardzo szybkiego dysku SSD NVMe czyli Intel Optane Memory.

A ile monitorów?

Podobne ćwiczenie, jak z dyskami możemy przeprowadzić próbując podłączyć do stacji Celsius J580 jak najwięcej monitorów. W jej niewielkiej obudowie zmieszczą się dwie karty graficzne np. Nvidia Quadro P620, z których każda pozwala podłączyć i jednocześnie używać czterech monitorów. Mamy więc już ścianę złożoną z ośmiu ekranów, ale to nie wszystko. Dzięki równoległemu wykorzystaniu układu graficznego zintegrowanego z procesorem możemy wyświetlić obraz na dwóch dodatkowych monitorach. Łącznie możemy więc używać jednocześnie 10 monitorów. Nieźle, prawda?

Profesjonalna karta graficzna Nvidia Quadro P2000, która z ze względu na swoje gabaryty nie występuje w wersji typu low profile. Stacja robocza Fujitsu Celsius J580 obsługuje jednak karty typu full profile więc w jej przypadku nie będzie problemu.

Moc obliczeniowa

Możliwości rozbudowy to jedno, ale w przypadku stacji roboczej równie ważna, jeśli nie ważniejsza, jest moc obliczeniowa. Fujitsu Celsius J580 i na tym polu nie ma się czego wstydzić. Jeśli chodzi o procesory to możemy wybierać między całą gamą układów z linii Intel Core – od czterordzeniowego Core i3 do sześciordzeniowego, dwunastowątkowego Core i7. Oprócz tego do wyboru są procesory z profesjonalnej linii Xeon E, które mają jeszcze wyższą wydajność a dodatkowo obsługują pamięci RAM ECC. Samą pamięć RAM możemy w tym modelu rozbudować do 64 GB. Możliwość instalacji kart graficznych już praktycznie omówiliśmy wcześniej, przejdźmy więc do interfejsów zewnętrznych.

Wentylatory w zasilaczu i na procesorze zapewniają właściwy przepływ powietrza chłodzącego wnętrze stacji roboczej Fujitsu Celsius J580.

Przy konstruowaniu niewielkiej stacji roboczej o dużej wydajności niezbędne jest zadbanie o odpowiednie chłodzenie. W przypadku obudowy SFF modelu Celsius J580 projektanci przewidzieli dwa główne ciągi wentylacyjne, którymi odbywa się wymuszona za pomocą wentylatorów w zasilaczu i na procesorze cyrkulacja powietrza chłodzącego.

Porty

W przeciwieństwie do znanego producenta ekskluzywnych laptopów z zaledwie jednym złączem i to USB typu C producenci profesjonalnych stacji roboczych starają się wyposażać oferowane komputery w możliwe bogaty i zróżnicowany zestaw złączy. W J580 mamy więc zarówno tradycyjne USB 2.0 i 3.0, jak i najnowsze i najszybsze USB 3.1 Gen2 oferujące teoretyczną prędkość przesyłania danych do 10 Gb/s. Oprócz tego stację można opcjonalnie wyposażyć w gniazda USB 3.1 typu C – również Gen2. Do tego znajdziemy tu, dostępne standardowo lub jako opcja, gniazda RS-232, LPT, PS/2 czy eSATA. Na życzenie komputer może być wyposażony we wbudowaną kartę Wi-Fi 802.11ac z Bluetooth 5.0. Do tego dochodzą napęd DVD, nagrywarka DVD lub Blu-Ray i zintegrowany czytnik 24 typów kart flash.

Bogaty zestaw złączy i element charakterystyczny modelu Celsius J580 czyli zamiast montowanych prostopadle kart typu low profile, równolegle do płyty głównej instalowane karty pełnej wysokości.

Mała stacja o bogatym wnętrzu

W czasach, gdy peceta da się zmieści w urządzeniu gabarytami przypominającym pamięć flash na USB zbudowanie wydajnej stacji roboczej w obudowie SFF nie wydaje się szczególnym osiągnięciem. Cała sztuka polega jednak na umiejętnym i sensownym zagospodarowaniu dostępnej wewnątrz niej przestrzeni. Inżynierom Fujitsu sztuka ta udała się nad wyraz dobrze czego dowodem jest powyższa prezentacja ich możliwości. W przypadku profesjonalnej stacji roboczej Celsius J580 łatwiej chyba byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie czego z tym komputerem zrobić nie można. Tym, którym się ta sztuka uda polecamy lekturę wcześniejszych tekstów prezentujących możliwości nieco większego modelu Fujitsu Celsius W580, dużej stacji Celsius M770 czy ich mobilnych odpowiedników czyli laptopów Celsius H780 i Celsius H980.

Ceslius J580


Materiał powstał we współpracy z Fujitsu Polska.