Następny Xbox będzie streamingowy?

Byłoby to urządzenie o niskim poborze mocy, zaprojektowane specjalnie do użycia w połączeniu z platformą gier w chmurze, którą teraz znamy jako Project xCloud. Miałby to być uzupełniający dodatek do innej, potężniejszej konsoli Xbox, przeznaczonej do uruchamiania gier lokalnie, w tradycyjny sposób.
Następny Xbox będzie streamingowy?

[banner slot=”text”]

Układem, który stanowi serce niedrogiej konsoli do gier miałby być APU Picasso. Taki wybór wynika ze stosunkowo niewielkiego zużycia energii w porównaniu z wydajnością procesora AMD. Pozwolił to zachować niewielki rozmiar sprzętu i przede wszystkim umożliwić firmie Microsoft utrzymanie niskiej ceny.

Skoro konsola miałaby pracować w oparciu o streamowanie gier, to co z opóźnieniami? Otóż, aby zminimalizować opóźnienia urządzenie ma wykorzystywać sztuczną inteligencję. Dzięki tzw. głębokiemu uczeniu zarówno serwery, jak i konsola mają nauczyć się zachowań gracza. Nowa, korzystająca ze streamingu konsola Xbox miałaby być przy tym bardzo tania, a tym samym miałaby szansę na popularność, co dałoby sieci neuronowej Microsoftu wielu użytkowników, co wykorzystane byłoby do uczenia sieci.

Streamowanie gier działa już całkiem nieźle, chociaż zależy oczywiście od szybkości łącza. Na zdjęciu konsola NVIDIA Shield TV 2017. Czy konsola Microsoftu będzie czymś podobnym, ale z wykorzystaniem konta Xbox i grami na nim dostępnymi? (fot. NVIDIA)

Kareem Choudhry (wiceprezes Microsoft ds. Oprogramowania Xbox Software) powiedział: Umożliwiamy kompatybilność z istniejącymi i przyszłymi grami na Xbox poprzez tworzenie niestandardowego sprzętu dla naszych centrów danych, który wykorzystuje nasze wieloletnie doświadczenie w dziedzinie konsol i platform do gier. Opracowaliśmy nowy moduł, który może wykorzystywać komponenty wielu konsol Xbox One, a także związaną z tym infrastrukturę. Wspomniany sprzęt ma być wykorzystywany w platformie Microsoft Azure.

Tym samym przewidywania prezesa Ubisoftu i jednego z szefów Electronic Arts nie są bezpodstawne. Może okazać się, że granie na konsolach coraz bardziej związane będzie ze streamingiem gier. Pytanie tylko czy to samo czeka gamingowe pecety? | CHIP