NEWS: PlayStation Classic złamane – kolejne gry da się uruchomić z pendrive’a

Konsola PlayStation Classic zadebiutowała na rynku 3 grudnia. Jedną z najczęściej wytykanych przez recenzentów wad okazała się mała biblioteka gier – z poziomu konsoli dało się uruchomić jedynie 20 tytułów, a ponieważ urządzenie nie ma dostępu do internetu, nadzieja na jakąkolwiek aktualizację była nikła. Dlatego wielu crackerów próbowało złamać PS Classic. Pierwsze odkryte rozwiązanie było niewygodne, ponieważ wymagało majsterkowania, należało wlutować się w pamięć eMMC. Potem użytkownicy zauważyli, że konsola korzysta z klucza szyfrującego znajdującego się w pamięci urządzenia, a podczas uruchomienia nie jest sprawdzany boot ROM, zatem szybko udało się opracować mniej inwazyjne metody. Jeden z internautów napisał na GitHubie, że opracował skrypt, który modyfikuje system plików konsoli, pozwalając uruchomić na niej dowolny obraz gry z pamięci zewnętrznej. Ponieważ sam program jest także wykonywany z pendrive’a, użytkownik musi jedynie odpowiednio przygotować pamięć zewnętrzną.
playstation classic
playstation classic

playstation classic
Na konsolę PSX wydano ponad 2600 gier – dzięki skryptowi da się je uruchomić także na PlayStation Classic (fot. Piotr Sokołowski)

Cały proces został dokładnie opisany w GitHubie, skąd można także pobrać wspomniany skrypt. Program działa również w przypadku gier wielopłytowych. A czy to legalne? Tak, o ile użytkownik ma oryginalne gry na PSX-a. Robienie ich kopii, czyli obrazów płyty, na własny użytek i wykorzystywanie na własnym sprzęcie jest zgodne z prawem. Szkoda tylko, że Sony nie wprowadziło po prostu funkcji wczytywania obrazów płyty oficjalnie, żeby każdy posiadacz konsoli mógł bezpiecznie i bez kombinowania uruchamiać pełną bibliotekę gier. Producent mógł jednak mieć takie plany, ponieważ, jak pisaliśmy, w menu programistycznym gracze znaleźli przypadkiem komendę Load CD image, ale z jakichś powodów ta opcja nie była dostępna w normalnym trybie pracy PS Classic. | CHIP