Nowe modele lekkich i wydajnych laptopów w specyfikacji NVIDIA Max-Q

NVIDIA opracowała nowy rodzaj konstrukcji, który całkowicie odmienił nowoczesne laptopy dla graczy. Producenci komputerów przenośnych wykorzystując odpowiednie komponenty sprawili, że stały się one smuklejsze, cichsze i szybsze. Mieliśmy już okazję testować (zarówno standardowo, jak i w nietypowych, a ciekawych warunkach) jeden z notebooków skonstruowanych według koncepcji Max-Q, czyli MSI GS65 Stealth Thin a tym razem uczestniczyliśmy w wydarzeniu wprowadzającym na polski rynek całą gamę tego typu urządzeń.
geforce gtx max q-design
geforce gtx max q-design

Na początek, krótko czym w ogóle jest Max-Q. Max-Q oznacza w aeronautyce punkt maksymalnego ciśnienia dynamicznego, czyli stan, w którym naprężenia w pojeździe latającym uzyskują maksymalną wartość. Dlatego też wszystkie samoloty czy rakiety projektuje się z uwzględnieniem wskaźnika Max Q – maksymalnego obciążenia, jakie musi znieść dana konstrukcja. NVIDIA zastosowała podobną filozofię w procesie projektowania nowych laptopów, umożliwiając producentom tworzyć konstrukcje, które są nawet trzykrotnie cieńsze i trzykrotnie wydajniejsze od produktów poprzedniej generacji. W efekcie otrzymujemy potężne komputery, nie tylko do gier, które mają nawet jedynie 16 mm grubości, ważą nierzadko niewiele ponad kilogram – czyli mniej niż MacBook Air – a jednocześnie są wydajniejsze o 70% od obecnych rozwiązań.

Wysoka wydajność jest zasługą efektywnej architektury kart graficznych NVIDIA GeForce. Zoptymalizowane karty, skonfigurowane w celu uzyskania jak największej efektywności, zapewniają doskonałe osiągi nawet w niewielkich laptopach. Max-Q oznacza również, że wszystkie elementy konstrukcji zostały wyprodukowane z najwyższą precyzją – począwszy od samego laptopa, przez kartę graficzną, sterowniki, po komponenty odprowadzające ciepło oraz podzespoły elektryczne. Jak wykazały nasze testy przeprowadzone na MSI GS65 Stealth Thin, w praktyce efektywność w grach jest praktycznie nieodróżnialna od tej uzyskiwanej na “tradycyjnych” laptopach z kartami NVIDII, podczas gdy czas waga urządzenia i jego profil zmieniły się dramatycznie. Także pracy na baterii znacząco wzrósł – oczywiście w tych zastosowaniach, które nie wykorzystują całej mocy laptopów.

Max-Q łączy nowe metody zarządzania kartą graficzną, zapewniające większą efektywność, wraz z innymi optymalizacjami, takimi jak taktowanie zegara procesora dostosowane do niskich napięć, które pozwalają uzyskać większą wydajność w grach oraz zaawansowanych projektach graficznych przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.
Aby wycisnąć jeszcze więcej wydajności z całego systemu, w konstrukcji laptopów Max-Q zastosowano rozbudowane układy chłodzące. Razem z wydajnymi regulatorami pozwalają osiągnąć wydajność i kulturę pracy na poziomie dotąd niespotykanym w produktach dostępnych na rynku.

Laptopy wykonane według filozofii Max-Q zapewniają graczom rozrywkę w wysokiej rozdzielczości i jakości, gdziekolwiek mają na nie ochotę. Obsługują wszystkie elementy platformy do gier, w tym zoptymalizowane sterowniki Game Ready, technikę wyświetlania obrazu NVIDIA G-SYNC czy gogle wirtualnej rzeczywistości. Współpracują również z GeForce Experience, czyli wszechstronną programową platformą dostarczającą graczom optymalne profile do gier. Dzięki temu każdy tytuł zostanie uruchomiony od razu z odpowiednimi ustawieniami, które zapewniają najlepszą możliwą wydajność. Oprogramowanie GeForce Experience oferuje również szereg ciekawych funkcji, takich jak Ansel czy Highlights, które docenią przede wszystkim fani gier.
Highlights automatycznie rejestruje kluczowe momenty gry, efektowne akcje i decydujące o zwycięstwie zagrania, dzięki czemu najlepsze fragmenty rozgrywki są uwiecznione w formacie wideo i gracze mogą się nimi dzielić w mediach społecznościowych takich jak Facebook, YouTube czy Weibo.

Ansel to innowacyjna metoda wykonywania zrzutów ekranu w grach. Działa jak aparat fotograficzny, który potrafi uchwycić najciekawsze momenty w czasie zabawy. Gracze mogą ustawić wirtualny aparat pod dowolnym kątem, zastosować filtry, wykonać zdjęcia HDR w wysokiej rozdzielczości, a nawet przechwytywać obrazy o 360-stopniowym polu widzenia.
NVIDIA umożliwiła również wszystkim współczesnym laptopom wyposażonych w karty graficzne GeForce wykorzystanie techniki WhisperMode, dzięki której notebooki stają się dużo cichsze podczas grania. Tryb WhisperMode inteligentnie dostosowuje liczbę wyświetlanych klatek na sekundę, a jednocześnie konfiguruje ustawienia graficzne tak, aby zapewnić optymalne wykorzystanie energii. W ten sposób zmniejszono poziom emitowanego hałasu.

Laptopy zgodne z koncepcją i specyfikacją Max-Q wyposażone w karty graficzne NVIDIA GeForce, wypuszczają najwięksi na rynku gamingowym producenci, tacy jak Dell, HP, MSI , Lenovo (zarówno pod konsumencką marką Legion, jak i biznesową ThinkPad). | CHIP

Więcej:bezcatnews