Odkurzacz Roomba rysuje… poziomy w grze Doom

Roomba to autonomiczny robot, którego celem jest sprzątanie domu. W tym celu urządzenie jeżdżąc po domu robi mapę pomieszczeń, aby dokładniej sprzątać. Rich Whitehouse stworzył skrypt Pythona, który tego typu mapy pomieszczeń przekształca w wirtualne poziomy “Dooma”. Narzędzie nazywa się Noesis i można je pobrać ze strony Whitehouse’a. Choć ten zaznacza, że testował skrypt jedynie z kupionym przez siebie modelem Roomba 980.
gra Doom
gra Doom

Mapy tworzone przez Roombę można wykorzystać do stworzenia poziomów w “Doomie” (graf. Rich Whitehouse)

W ten sposób można własny pokój przenieść do wirtualnego świata i zapełnić demonami. Zabawa może być jeszcze lepsza, jeśli uruchomimy wersję VR popularnej strzelanki z ubiegłego wieku. Tego typu projekty mogą powstawać głównie dzięki temu, że id Software upublicznił kod m.in. “Dooma”, “Wolfensteina 3D” i “Heretica” w serwisie GitHub na zasadach open-source.

[banner slot=”text”]

Rich Whitehouse pracował przy grach takich jak “Jedi Knight 2” i “Prey”. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem modów m.in. do “Quake’a” i – jak się okazuje – również do “Dooma”. Jak sam zaznacza, wiele osób może stwierdzić, że tego typu wykorzystanie robota sprzątającego jest bezsensowne. Jednak programista żartuje, że musiał to zrobić, aby zadowolić Pana Ciemności. To znaczy mamy nadzieję, że żartuje. | CHIP