“Czarnoskóry” Chuchel wzbudził kontrowersje i będzie pomarańczowy

Jednak czarno-pomarańczowa kolorystyka Chuchela wzbudzała podobno w wielu graczach rasistowskie skojarzenia, przypominając im stereotyp czarnoskórej osoby z XIX-wiecznego teatru. Zapewne skojarzenie było związane z tzw. charakteryzacją blackface. Blackface to makijaż teatralny stosowany przez białoskórych aktorów z intencją karykaturalnego nawiązania do czarnego koloru skóry.
chuchel
chuchel

Studio Amanita Design, twórca takich hitów jak “Botanicula” czy “Machinarium”, ogłosiło na swoim facebookowym profilu, że zmieni wygląd bohatera gry zatytułowanej “Chuchel” (teraz taniej na Steamie). Do tej pory Chuchel był czarnym stworkiem z pomarańczowym kapelutkiem. I wyglądał tak.

Tytułowy bohater gry studia Amanita Design

(graf. Wikimedia)

Amanita Design wzięła sobie do serca uwagi graczy i zdecydowała się na zmianę. …I wtedy dopiero na Steamie wybuchła prawdziwa burza. Okazało się, że już nikt nie jest zadowolony.

https://www.facebook.com/Amanita.Design/photos/a.10150348734324118/10156263449194118/?type=3&theater

Oburzeni gracze zaczęli zmieniać ocenę gry na platformie Valve z w większości pozytywnej na w większości negatywną. Jednym nie podobał się nowy kolor Chuchela, innym fakt, że studio Amanita Design uległo absurdalnym, według nich, żądaniom. Pojawiły się także żartobliwe skargi na obecny wygląd mogący urazić osoby rudowłose, o których powstało już wystarczająco wiele niewyszukanych dowcipów. Rozpętały się także zajadłe dyskusje pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami kolorystycznej korekty. Internauci zarzucili autorom gry uleganie presji poprawności politycznej. 

Podsumowując, próba naprawienia kłopotliwej sytuacji zdecydowanie zaszkodziła grze i pokazała, że nawet tak niewinne dzieło może stanowić pożywkę dla znudzonych trolli, którzy w wyglądzie bajkowego stworka doszukują się ataku na rasowość lub niezbyt sprecyzowane wartości. Niezależnie od tego polecamy produkcje Amanita Design. To proste i urocze gry, bez przemocy i zabawne. | CHIP