Asystent Google oficjalnie w Polsce

Asystent Google podczas pierwszej aktywacji na koncie użytkownika uruchomi się automatycznie. Dzięki czemu posiadacze smartfonów z Androidem będą wiedzieć, że mogą już skorzystać ze znanej na świecie, ale do dziś wciąż niedostępnej oficjalnie w Polsce, usługi. Późniejsze wywołanie Asystenta będzie wymagało albo powiedzenia do mikrofonu w telefonie frazy “OK. Google” lub uruchomienia aplikacji Google i naciśnięcia oraz przytrzymania przez chwilę środkowego przycisku w dolnej belce systemu Android.
Asystent Google
Asystent Google

Co potrafi Asystent Google? Tak naprawdę wszyscy zaczniemy poznawać go dopiero od dziś. Z drugiej strony uruchomiona przez Google’a sztuczna inteligencja będzie się uczyć zwyczajów Polaków i poznawać polskich użytkowników smartfonów z Androidem. Oczywistą funkcją Asystenta Google jest wyszukiwanie informacji. Wystarczy po prostu powiedzieć czego szukamy, a Asystent posłuży pomocą. W polskiej wersji jego funkcjonalność jest uboższa niż w przypadku wydania brytyjskiego czy amerykańskiego, jednak system cały czas będzie się uczył i zwiększał swoje możliwości.

Asystent Google w Polsce
Asystent Google po polsku sam może opowiedzieć, jakie są jego możliwości (graf. CHIP).

Na razie możemy Asystenta poprosić o połączenie z wybranym kontaktem (np. “zadzwoń do mamy”) czy wysłanie do konkretnej osoby SMS-a, wyznaczenie trasy do konkretnego celu, ustawienie budzika, przypomnienia, albo terminu w kalendarzu. Asystent potrafi też, po wydaniu odpowiedniego polecenia głosowego, stworzyć listę zakupów, odtwarzać muzykę, informować o pogodzie w dowolnym miejscu świata, czy tłumaczyć wyrazy na i z języków obcych.

Asystent Google w wersji polskiej “rozumie” także niuanse charakterystyczne dla naszego kręgu kulturowego, co dowodzi, że Google przyłożyło się do pracy i nie poprzestało jedynie na lingwistycznym przygotowaniu sztucznej inteligencji. Uruchomiona usługa zapewni posiadaczom smartfonów także odrobinę rozrywki. Asystenta można poprosić o opowiedzenie dowcipu (to raczej suchary), deklamację wiersza, a nawet zaśpiewanie piosenki. Zresztą można go również zapytać o to co potrafi. Funkcjonalność usługi zależy też od tego, z jakimi lokalnymi partnerami biznesowymi Google powiąże Asystenta. Najważniejsze jest jednak to, że uruchomienie Asystenta Google w Polsce w końcu nastąpiło.  |  CHIP

Więcej:aplikacje