Autonomiczne roboty zaparkują samochody na lotnisku Gatwick

Przez lotnisko Gatwick w ciągu roku korzysta 46 milionów osób. Już niedługo podróżni zostawią swój samochód w specjalnym parkingu, z którego autonomiczny robot zabierze samochód. Ze względów bezpieczeństwa, na parking nie będzie miał wstępu nikt poza obsługą lotniska i oczywiście robotami. Wcześniej system stworzony przez Stanley Robotics był testowane na francuskich lotniskach w Lyonie i Paryżu.
autonomiczny robot na parkingu lotniska gatwick
autonomiczny robot na parkingu lotniska gatwick

Automatyzacja to także oszczędność miejsca. Testowo londyńskie lotnisko planuje przerobić 170 dotychczasowych miejsc do parkowania na 270 autonomicznych. Jest to możliwe głównie dzięki temu, że roboty nie muszą wsiadać ani wysiadać z samochodów, a jedynie podjeżdżają i zabierają auta na specjalną, niskopodłogową lawetę. System jest też podłączony do kontroli lotów. Dzięki temu roboty z wyprzedzeniem odstawią auto, zanim podróżny wyląduje.

Budowa autonomicznych miejsc parkingowych rozpocznie się w kwietniu, a zostaną one oddane do użytku w sierpniu. Jeśli eksperyment się powiedzie, w przyszłości lotnisko może przerobić istniejące 6 tysięcy miejsc parkingowych. W ten sposób powstanie nowoczesny parking z 8,5 tysiącem miejsc obsługiwanych przez robotycznych parkingowych. Warto przypomnieć, że lotnisko Gatwick miało pod koniec grudnia ubiegłego roku problem nie z robotami, a z dronami. | CHIP